Emre Nalbantoğlu: “Değişen tek şey yaşım, artık daha ciddiyim”

0

Çok özletti, yolları gözletti, sonunda Emre Nalbantoğlu’nun 2. Albümü “Ciddi”  eski dost gibi geldi.

Başta itiraf etmem gerekirse, bu röportajın benim için yeri çok ayrı olacak. Emre ağabeyi çok uzun zamandan beri tanıyorum ve şarkılarına, kişiliğine hayran bir insanım 🙂 Nitekim “Ciddi” de muazzam bir albüm olarak çıktı karşımıza!

– Dedeee! Nasılsın, neler yapıyorsun?

Teşekkür ederim dedesi yolunda.. Senin nasıl gidiyor? 🙂

– Ben de iyiyim ağabeyciğim, teşekkür ederim. 4 yıl aradan sonra yine enfes bir albümle karşımızdasın. Albüm hazırlığı nasıl gitti, neler yaptın o süreçte?

Eyvallah beğenmene çok sevindim 🙂 4 yıl boyunca çalmaya devam ettik, albümü konserlerde hazırladık diyebiliriz 🙂 Sonra herkesin müsait olduğu bir anda girdik bir buçuk günde hücum çalıp kaydettik albümü Ankara Retro Stüdyoların’da. Doğru söylemek gerekirse 4 sene çok kolay geçmedi. Bizim memlekette müzisyensen yaşamak çok kolay değil. Hele bizim gibi çok alışık olunmayan şeyler çalıyorsan işin çok çok daha zorlaşıyor. İnsanlara önce ne yapmaya çalıştığını anlatman, öğretmen gerekiyor. Sonra müzik sektörünün son yıllardaki tekelleşme durumu, sahne sahiplerinin müzisyenlerden desteklerini esirgemeleri, enstrümanların müzikten uzaklaştırılması beni  ve benim gibi müzisyenlerin hayatlarını fazlasıyla zorlaştırdı..

Barış Manço’nun çok uzun zaman önce bahsetmeye çalıştığı müziğin silah olarak kullanılması durumu günümüzde çok sert noktalara geldi. Müzik göz göre göre insanların akıllarını yıkayan vıcık vıcık bir hal aldı. Bu üzerine çok uzun konuşulabilecek bir konu.

Hal böyle olunca albümü çıkartmak bayağı uzun zaman aldı. Yine her şeyi kendi imkanlarımızla, dostlarımızdan başka hiç kimseden destek almadan yayınlamayı başardık 🙂

– ”Derdi Neydi?” ile çok daha fazla kitleye sesini duyurdun ve “Ciddi” ile daha çok kişiye ulaşacağın kesin gibi duruyor. Kendi adına beklentin ne bu işten, hedefin var mı?

Hedef demeyelim de bir hayalim var.. İleride daha kalabalık bir kitleye ulaşmayı başarabilirsek, elimiz biraz daha güçlenirse, bizim gibi bağımsız müzisyenlere destek olabilecek bir sistem kurmayı çok istiyorum. İmkansızlıklar yüzünden evinde, odasında çalmaktan ileri gidemeyen acayip yetenekli müzisyenler tanıyorum. Amacım onları bir araya toplayıp gerçek müzik üretimine katkı sağlamak. Bence ancak gerçek müzik dinleyen toplumlar sevgiyi anlayabilirler. Müzisyenlerinde dinleyicilerinde buna ihtiyacı var.

– Daha ortalarda albüm yokken de senin şarkılarını dinleyen, seven kemik bir kitle vardı. Ben de o tayfadanım aslında 🙂 Bakıldığında o zamandan bu zamana sadece dinleyici sayısı değişti. Yapılan müzik aynı, söyleyen adam aynı.. Bunun da samimiyeti pekiştireceğine inanıyorum. O zamandan şimdiye yaptığın işi sen nasıl değerlendiriyorsun?

O zaman savunduğum her şeyi şimdi de savunuyorum. Ne hissediyorsam onu yazıp, onu çalıyordum. Şimdi de aynısını yapıyorum. Değişen tek şey yaşım, artık daha ciddiyim.

– Çok uzun yıllar müzik geçmişin olduğunu biliyorum. Bu tecrübe harika ekip arkadaşlarıyla taçlanınca ortaya konulan iş de bir o kadar kaliteli oluyor. Daha çok yeni ama “Ciddi” için geri dönüşler nasıl oldu?

Evet yaklaşık 25 senedir çalıyorum, ekip de öyle.. Hepimiz çok severek yapıyoruz bu işi.. Her şey çok çok iyi gidiyor, henüz olumsuz hiçbir tepki almadık. Gittikçe daha fazla dinleniyor, daha çok insana ulaşıyor şarkılar. Her gelen tebrik mesajında daha çok bağlanıyoruz bu işe. Bazı dinleyicilerimiz şarkıların çok duyulması istemediklerini söylüyorlar, büyünün bozulacağından korkuyorlar. Ama bende birkaç albümlük şarkı daha var 🙂 Kimse merak etmesin elimiz sağlam 🙂 Bizi daha çok kişiye dinletin !! 🙂

– Dedim ya, bayağıdır tanıyorum seni. Yazılarını, şarkılarını büyük zevkle takip ediyorum. Sen güzeli düşünen, düşündüğünü yazan, yazdığını da söyleyen bir adamsın. Aklından geçeni, tabiri caizse, lagaluga yapmadan şarkılarına döküyorsun. Sokaktan geliyor içindeki ses. Şarkılardaki samimiyetini de buna bağlayabilir miyim?

Sokak benim gibi bakan bütün insanların evi, çok güçlü o yüzden ve de çok samimi.. Gönlü temiz tutmaya çalışıyorum ben , olumsuz düşüncelerimizin üstüne basmayı başardığımızda zamanı bile durdurabileceğimize inanıyorum.. Eğer niyetiniz iyiyse ve gerçekten inanırsanız bir deste kağıt içinden istediğiniz kağıdı kesebilirsiniz o yüzden sıkmayın canınızı, inanın yeter 🙂 en önemli kural olumsuz düşünceleri akıldan silip, inanmak.. isterseniz deneyin bir deste kağıt alıp 🙂

– Bir de şunu merak ediyorum. Özellikle Sadri Alışık hayranı biri olarak, İşler Yolunda Gitmiyor, Derdi Neydi? şarkılarındaki klipler bence çok ince ve özel düşünülmüş işlerdi. Nereden geldi aklına bunu yapmak? Devamı gelecek mi bu kliplerin?

Onlar babalar, onları geride bırakırsak bizim gidecek yolumuz yok. Elimizden geldiği kadar anlamaya, yaşatmaya çalışıyoruz onları..

Ne demiş Sadri Ağabey  ”İyi insan olmanın da, hoş görünün de, sevmenin de sermayesi bedava. Sevin lan bir birinizi!”

– Son olarak, albüm yeni geldi ama konserler var mı yakın tarihlerde?

Konserler ufaktan başlıyor sezonla beraber. Facebook, twiter , instagram hesaplarımızda konser takvimlerimizi yakında yayınlayacağız. Gidebildiğimiz kadar fazla şehre gitmeyi planlıyoruz bu sene. Konserlerde bizi yalnız bırakmayan herkese çok teşekkür ediyoruz. Bizi hiç canlı dinlememiş insanları da ısrarla davet ediyoruz 🙂

– Çok teşekkür ederim ilgine ağabey.. Sen hep söyle be, hep var ol!

Eyvallah ağabeyciğim ben teşekkür ederim, iyi ki varsın 🙂

Hande Özdemir
Önceki İçerikGizem Şimşek: “Sinema, en kanlı soğuk meydan savaşı”
Sonraki İçerikDağların, ovaların, şelalelerin içinden yolu geçen bir ozan “Özgür Baba”
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments