İklim aktivistlerinin yeni hedefi “İnci Küpeli Kız” oldu

İklim aktivistlerinin Van Gogh ve Monet'den sonraki yeni hedefi Johannes Vermeer'in "İnci Küpeli Kız" oldu.

0

İklim değişikliğine dikkat çekmek amacıyla son zamanlarda ünlü sanat eserlerine karşı eylem gerçekleştiren ‘Just Stop Oil’ aktivistlerinin hedefinde bu kez ‘İnci Küpeli Kız’ tablosu vardı. Yetkililer 3 kişinin gözaltına alındığını, tablonunsa zarar görmediğini açıkladı.

Son zamanlarda ünlü sanat eserlerine karşı eylem gerçekleştiren ‘Just Stop Oil’ aktivistlerinden biri, bu kez kendini dünyaca ünlü ‘İnci Küpeli Kız’ tablosuna yapıştırmaya çalıştı. Arkadaşı da üzerine domates konservesi döktü.

Hollanda’nın Lahey kentindeki Mauritshuis Müzesi’nde iklim aktivistleri bu sefer Hollandalı ressam Johannes Vermeer’in başyapıtlarından biri olan ‘İnci Küpeli Kız tablosunu hedef aldı.

Aktivistlerden birisi önce kendini tabloya yapıştırmaya çalıştı. Ardından diğer arkadaşı, üzerine domates konservesi döktükten sonra slogan attı. Eylem, müzedeki ziyaretçiler tarafından tepkiyle karşılandı.

Tablo zarar görmedi

Hollandalı yetkililer 3 kişinin gözaltına alındığını, tablonunsa zarar görmediğini duyurdu. İklim aktivistleri geçen hafta sonunda Almanya’da, Fransız ressam Claude Monet’nin bir eserine patates püresi fırlatmış, 14 Ekim’de de Vincent Van Gogh’un Londra’da sergilenen ‘Ayçiçekleri’ tablosuna domates çorbası atmıştı.

Önceki İçerikMüzik listeleri üzerine yazılar vol. Bilmem kaç
Sonraki İçerikBu Hafta Vizyona Giren Filmler (28 Ekim 2022)
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments