İmkansız ve Mümkün “Julie” | Ba-Tiyatro

0

OFF Istanbul Alternatif Tiyatro Festivali’nin son oyunu olan Julie’yle buluştuk; izlenimlerimizi sizlerle paylaşmak istiyoruz…

“Güzel şeyler de oluyor!” dedirten Off Istanbul Tiyatro Festivali ne yazık ki bitti. Alternatif tiyatro yapmaya soyunmak, başlı başına cesaret gerektiren bir eğilimken, alternatif tiyatro festivali organize etmek, nasıl korkusuz bir atılımdır öyle!.. 

Şunu rahatlıkla söyleyebiliriz ki; festival süreci aynı zamanda festivalin uzun yıllar kalıcı bir şekilde devam edeceğinin de bir göstergesi oldu. Tiyatro adına son derece mutluluk verici bir durum bu. Birer tiyatro sever olarak, festivalin var olma sürecine katkı sağlayan herkese teşekkür etmek istiyoruz tam da bu noktada.

August Strindberg tarafından kaleme alınan Matmazel Julie’nin çeviri  metniyle yola çıkan ekip; dünya düzeninin berbat bir göstergesi olan sınıf farklıları bir yana, insanların etik bağlamda başkalarının kusurları, başarısızlıkları ve  felaketleri karşısında haz duymalarını ve hatta mutlu olmalarını sorguluyor.

Oyunun genel konsepti bağlamında en genel hatlarıyla kısaca şunları söyleyebiliriz: İsveç’in küçük bir kasabasında bir yaz dönümü gecesinde geçen olay örgüsü, oyunun başkarakteri olan Matmazel Jülie’nin parçalanmış kişiliğinden yansıtılır. Bunda, oyunun yazarı Strindberg’in “kadın”a bakış akış açısının izleri elbette ki son derece baskın bir şekilde hissedilir… Matmazel Julie, evin  uşağı Jean’le yakınlık kurar. Matmazel Julie’nin baba evindeki mutfakta serpilip şekillenen olaylar, aynı zamanda soylu efendisi olarak görülen eşini evin uşağı Jean’la aldatmasıyla içinden çıkılmaz bir yöne doğru sürüklenmeye başlar… Kristin’le nişanlı olan Jean da tıpkı matmazel Julie gibi, sadık kalamamanın ve aldatmanın verdiği hezeyanlarla dolmaya başlar. Aralarındaki ilişkinin aşka dönüşmesiyle ve gerilimin tavan yapmasıyla birlikte, dönemin erkek egemen düzeninin aristokrat-emekçi odaklı sınıfsal çatışmaları, evlilik kurumunun kutsallığı odaklı karı-koca ilişki düzlemine paralel bir şekilde yansıtılmaya çabalanır.

Oyunu sahneye koyanlar içinse; sahne düzleminde bunu oldukça başarılı bir şekilde kotardıkları ve izleyiciye pürüzsüz bir şekilde aksettirdikleri için, hepsini de teker teker teşekkür etmek istiyoruz!

Oyunu izlemek isteyenler; 9 Mayıs’ta Sahne Beşiktaş’ta ve 25 Mayıs’ta Ankara Tatbikat Sahnesi’nde şimdiden yerlerini ayırtsınlar… Tiyatroyla ve mutlu kalın; iyi seyirler!

Topluluk / Sanatçı Adı: ba-tiyatro

Oyun Adı: JULIE

Yazar: August Strindberg

Yönetmen / Koreograf: Yusuf Demirkol

Dramaturg: Yusuf Demirkol, Ferdi Çetin

Seyirci Yaş Sınırı: 16

Çevirmen: Ferdi Çetin

Oyuncular – Dansçılar: Ahmet Varlı (JEAN), Gizem Erman Soysaldı (KRISTIN), Nilay Erdönmez (JULIE)

Toplam Süre:  TEK PERDE, 110 Dakika

Önceki İçerikEskrimcilerimiz İspanya’dan 5 madalyayla döndü
Sonraki İçerik“Rachmaninoff International”, Bestecinin Efsanevi Konçertosuyla Sona Eriyor
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments