İskoçya’da ortaya çıkan padişah portreleri oldukça yüksek meblağlara alıcı buldu

İskoçya'da bir çatı katında bulunan Osmanlı padişahlarının portreleri Sotheby’s müzayede evinde satışa sunuldu.

0

Müzayede evi Sotheby’s tarafından açık artırmaya sunulan Osmanlı padişahlarına ait tablolar 24.5 milyon liraya satıldı.

İskoçya’da nesillerdir aynı ailede olan bir evin çatı katında bulunan Osmanlı padişahlarına ait yağlı boya tablolar rekor fiyata alıcı buldu. müzayede evi Sotheby’s, aralarında Osmanlı padişahları ve Timur İmparatorluğu’nun kurucusu Timur’un bulunduğu 17. yüzyıl porteleri açık artırmaya çıkartıldı. Dün düzenlenen açık artırmada tablolar yaklaşık 24 milyon 563 bin liraya satıldı. Kimliği şimdilik gizli tutulan alıcı, ayrıca yüzde 20’ye yakın vergi de ödeyecek.

Altı tabloda Kanuni Sultan Süleyman’ın portresinin yanı sıra Yıldırım Bayezid, 2. Bayezid, 2. Murad, 1. Mehmed (Çelebi Mehmed) ve Timur İmparatorluğu’nun kurucusu Timur’un portreleri bulunuyor. Portrelerin, 16. yüzyılda İskoçya’daki Newbattle Manastırı’nda asılı olan daha geniş koleksiyonun parçası olduğu düşünülüyor.

Sotheby’s tarafından yayımlanan müzayede notuna göre, “Newbattle Türkleri” olarak bilinen portreler, 16. yüzyıl İtalyan Rönesans tarihçisi ve biyografi yazarı Paolo Giovio (1483-1552) tarafından bir araya getirilen hükümdarlar, devlet adamları ve diğer önemli şahsiyetlere ait 484 tabloluk koleksiyondaki eserlere dayanıyor.

Satılan portreler, en son 1930’a kadar Newbattle Manastırı’nda sergilenmiş, sonrasında unutulmuştu. Eserler yaklaşık 100 yıl sonra bir çatı katında bulunarak satışa sunuldu.

Önceki İçerikK-Pop akımı artık Türkiye’de: “Pinkeu Hilal – Şizofren”
Sonraki İçerikEkonomi Edebiyatı alanında özellikli bir eser; Çin Hapşırığı
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments