Japonya, film ve TV üretimi için finansman sağlayacak

Japonya, film ve televizyon endüstrisine destek olmak amacıyla yeni bir finansman planını duyurdu.

0

Japonya, film ve televizyon üretimi için sunulan lokasyon teşvik planı kapsamında önümüzdeki ay ilk tur fonlama başvurularını kabul edecek. Bu kapsamda, Japonya’da gerçekleştirilen uygun harcamaların yarısına kadarını, her bir ödemenin üst limiti JPY1 milyar (yaklaşık $6.66 milyon) olacak şekilde geri ödeme imkanı sunulacak.

Fon başvuruları, 2024 yılında üç ayrı dönemde yapılacak: 4-15 Mart, 20 Mayıs – 7 Haziran ve 26 Ağustos – 13 Eylül. Başvuruların, bir Japon yapım şirketi aracılığıyla gerçekleştirilmesi gerekiyor.

Doğrudan Japonya’da film üretimi ile ilgili masrafların yanı sıra, Japon şirketlerine, bireylere, yerel yönetimlere veya kamu kuruluşlarına yapılan ödemeler de uygun harcamalar arasında yer alıyor.

Ancak, destek bütçesi harcanana kadar program sona erecek ve bu durum, tüm tur dönemlerinin tamamlanmadan gerçekleşebileceği konusunda uyarılarda bulunuldu. Programın sahibi Ekonomi, Ticaret ve Sanayi Bakanlığı (METI) iken, program operatörü Görsel Endüstri Tanıtım Organizasyonu (VIPO) ve program koordinatörü Japonya Film Komisyonu (JFC) olarak belirlendi.

Ayrıca, tüm projelerin Japon içerik endüstrisine katkıda bulunması, Japonya’da çekim yapması, çekim yapılan yerin tanıtılması ve Japon eserlerinin küresel çekiciliğine yardımcı olması gerekiyor. Ancak VIPO, bazı kriterlerde başarısız olan diğer projeleri de “Japon ekonomisi ve yerel film endüstrisine büyük ölçüde fayda sağladığı sürece” değerlendireceklerini belirtti.

Geçen yıl Ekim ayında duyurulan bu kurallar, 2019 pilot planının genişletilmiş hali olarak karşımıza çıkıyor. Ancak halen Japonya’da gerçekleştirilen post-prodüksiyon veya görsel efekt çalışmalarının uygunluğuna dair bir referans içermiyor. Ayrıca, yabancı yeteneklere ödenen maaşların nasıl işleneceği de açıklığa kavuşturulmamış durumda.

Önceki İçerikMaskeliler prömiyere hazırlanıyor
Sonraki İçerikmerhababensokak’tan yeni tekli: “İstediğinde Yaz”
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments