Kitaplar içerikleriyle sanat eseri olabilirler. Peki ya şekilleriyle?

0

Yuto Yamaguchi adlı Japon sanatçı kitaplarını, sanat eserlerine dönüştürüyor.

Okuduğunuz kitabı yeni bitirdiğinizde, onu kendi kütüphanenizde saklayabilir ya da bir başka insanın daha okuyup ondan faydalanmasını sağlamak için kitabı bir bankın üzerine bırakabilirsiniz. Ama bir Japon sanatçı böyle yapmayıp, okuduğu kitapları sanat eserine dönüştürmeye karar verdi.

Yuto Yamaguchi, bir daha asla okumayacağı kitapları saklamak yerine, kitabın yüzlerce sayfasını belirli bir ölçüde katlayarak üç boyutlu görüntüler oluşturmaya karar verdi.

Japon  sanatçı, bu yeni türe Oru ve Fun isimlerinin kombinasyonu olan “OruFun” ismini verdi. “Oru” kelimesi Japoncada “katlamak” anlamına gelirken, “fun” kelimesi ise bilindiği üzere İngilizcede “eğlence” anlamına geliyor.

Geliştirdiği bu sanat yöntemiyle aynı zamanda kitaplardaki sanatı içerikten şekle taşıyan Japon sanatçı, böylece yazınsal sanatı görsel sanata dönüştürme becerisini de sanatseverlere göstermiş oluyor.

Siz de Yuto Yamaguchi’nin yaratıcı çalışmalarını incelemek isterseniz, sanatçıyı Instagram sayfası üzerinden takip edebilirsiniz.

Çeviri: Mesut ÖKSÜZ / Kaynak: Nippon Connection
Önceki İçerikNetflix’ten Eddie Murphy’e stand up’ları için dudak ısırtan teklif
Sonraki İçerikTaci Uslu’nun İkinci Albümü: “Uslu Şarkılar”
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments