Mehmet Özgün: “Bazen insancıl duyguları aktarabilmek gaddar melodiler gerektirebilir”

0

2008 yılında kurulan, Isparta’ya müzik ve topluluk olgusunu yerleştirmeyi amaçlamış, bir avuç insanla yola çıkıp şimdi ise kocaman bir aileyle devam eden 8 yaşında kocaman bir topluluk, SDÜ Rock Topluluğu.

Kurulduğu günden beri müziği kendine dost bilmiş, irili ufaklı birçok etkinliğe imza atmış, Türkiye’nin her yerinde bir kapısı, kardeş bir topluluğu bulanan SDÜ Rock Topluluğu şimdi de 5.si düzenlenecek olan Metal Meeting Vol. 5 ile karşımıza geliyor!

Metal Meeting Vol. 5, aynı zamanda SDÜ Rock Topluluğu’nun kurulduğundan bu yana gerçekleştirmiş olacağı 60. etkinlik olma özelliğini de taşıyor.

Hem topluluğu hem de etkinliği Mehmet Özgün ile konuştuk..

– SDÜ Rock Topluluğu kocaman bir aileyle 8 yılı devirdi. Ve bu süre içinde gerçekten dişe dokunur birçok etkinlik düzenlediniz. Topluluktan bahseder misiniz biraz?

Ah, önce sana ve sevgili NouvArt’a sonra herkese merhaba Handeciğim (:

Bu soruya bu kulübü kuran ve bunca yıl boyunca bir şekilde bir parçası olmuş, -içimizde büyümüş olan sen de dahil- herkesin, yanıtlamadan evvel birkaç dakika dalıp 8 yılın derin anlamında gülümseyerek kaybolacaklarına adım gibi eminim. Müziği, sanatı ve ruhu seven insanlardık ve bir araya gelince bu amaç uğruna başta Isparta’da ve sonrasında resmi olarak Süleyman Demirel Üniversitesi’nde heyecanlarımızı icra etmek isteyen “güzel insanlar” topluluğunu da oluşturmuş olduk. İşin resmiyete dökülmesiyle 8 yıl boyunca Süleyman Demirel Üniversitesi’nde çoğu zaman kısıtlı imkanlarla birçok etkinliğe -bazen de üniversitenin desteğiyle- sağlam imzalar atmış olduk. Bir arada olmanın tutkusu muazzam bir şeydi bizim için ve etkinlikleri gerçekleştirebilmekten çok, bir arada olmaktı bizi biz yapan. Daha önemli bir şey de yoktu açıkçası. Elbette anlamlı bir amacımız ve hedefimiz var, buraya yazabileceğim sayfalar dolusu anımız ve tek oturumda 4-8 saat arası konuşmuşluğumuz var. Ayrıntılı anılar ve fotoğraflar www.sdurock.com adresinden bulunabilir fakat özetle, bazen insancıl duyguları aktarabilmek, gaddar melodileri gerektirebilir diyebilirim.

– Bir seri olarak devam eden Metal Meeting’te bu sefer Vol. 5! Metal Meeting ile Isparta metal müziğe tam anlamıyla doyuyor. Bu seri sadece Isparta’da devam mı edecek, yoksa farklı yerlerde de gerçekleştirmeyi düşünüyor musunuz?

SDÜ Rock Topluluğu kurucu tayfasının zamanında cidden sağlam metal müzik dinleyicisi olan bir tayfadan oluştuğunu söyleyerek başlayabilirim sanırım bu soruya. 2009 yılında 12 kişi ile 4 farklı metal müzik tarzında oluşturduğumuz amatör 4 grup ile başladı Metal Meeting mottosu. Bu yüzden daha sonra adına resmi olarak “Metal Meeting” diyeceğimiz, metal müzik konseptli bu etkinlikler bizim için kutsal bir anlam taşımaya başladı. Her sene kurulduğumuz ay olan Aralık ayında bu etkinliği düzenleyip, bu kulüpte faaliyet göstermiş, emek harcamış, kendini ait hissetmiş ve bir şekilde bu kulübü sevmiş olan herkesin bu etkinliklerde bir araya gelmesini amaçlıyoruz. Bir nevi mezar taşları ile taze kanların buluşması mantığıyla şimdilik sadece Isparta’da gerçekleştiriyoruz ve denk getirdiğimiz zamanlarda Denizli PAÜ Rock Topluluğu ile birlikte Denizli’de.

– Geçtiğimiz Metal Meeting’lerde şehir dışından da oldukça fazla katılım vardı. Hem konser vermek için gelen gruplar, hem de metal müzik hayranları. Bu seneki konserde neler bekliyor dinleyiciyi? Hangi gruplar sahne alacak?

2015 yılında Vol.4 ile biraz daha profesyonel düşünerek, kardeş topluluğumuz olan Denizli Pamukkale Üniversitesi Rock Topluluğu ile şehirlerimiz yakın olduğu için bu seriyi birleştirerek harika bir hale getirmiştik, orada ise “Metal Impact” olarak anılmakta.

Geçen sene Ankara’dan servise atlayıp yola çıktığımız “In Revel of Seduce” ve “In White” ile Isparta’dan destek olarak “Iron Tusk” ve “Not Safe for Work” gruplarının katılmasıyla ilk önce Denizli’de PAÜ Rock Topluluğu çatısı altında “Metal Impact” etkinliğinde buluştuk. Ertesi gün bütün ekip Isparta’ya giderek SDÜ Rock Topluluğu çatısı altında “Metal Meeting” etkinliğinde buluştuk. Bu açıdan Vol.4’ü unutulmaz ve efsane kılan şey ise yaklaşık 200 kişilik kalabalığa kurucu ekibin katılması ve kesinlikle “3 şehir, 2 topluluk ve 6 grup” buluşması oldu.

Bu gaz ile bu sene headliner gruplar bazında çıtayı bir anda birkaç seviye arttırmış olarak 1989 yılında kurulmuş olan, başta Ankara ve Türkiye’de metal müzik anlamında cidden ilham rolü üstlenen ve yakın zamanda ikinci albümlerini yayınlamış olan “Suicide” ve Suicide albüm lansman konserlerine eşlik eden “Tahrip” grupları ile taçlandırıyoruz. “Metal Meeting Vol.5”’i PAÜ Rock ile birlikte Denizli’de de gerçekleştirebilmeyi istesek de tarihler konusunda talihsizlikler yaşadığımız için bu sene sadece Isparta’da gerçekleştirebileceğiz. Fakat elbette Denizli’den 30 kişilik yıkıcı ve yakıp kavurucu bir ekip de bize hem grup hem de seyirci anlamında eşlik edecek. Kaldı ki kurucu tayfayı ve yaklaşık 200 kişilik kalabalığı saymıyorum bile (:

– Gelecekte nasıl etkinlikler olacak?

Elbette sadece metal müzik içerikli konserler düzenlemiyoruz. Üniversite sınırları içerisinde düzenlediğimiz sosyal sorumluluk anlamı taşıyan etkinliklerimiz haricinde kulüp odamızda düzenlediğimiz “Unplugged” ve alternatif rock, hard rock ve türevlerinin olduğu, adında “Rock Invasion” dediğimiz ve serisini devam ettirdiğimiz başka etkinlik dizilerimiz de mevcut.

– Metal Meeting Vol.2’ de ben de vardım. Tek söyleyebileceğim mükemmel bir atmosfer ve tam anlamıyla müzik dinliyorsunuz. Umarım Vol. 5’te tekrar görüşürüz 🙂

Kesinlikle! İşin inanılmaz olanı, etkinliklerdeki o birbirinden güzel insanların kusursuz bir bağlılıkla ve ruhla SDÜ Rock Topluluğu’na inanıyor olması. Önümüzdeki senelerde Metal Meeting etkinliklerini maddi kaygımız olmaksızın ve her kanadıyla profesyonel bir yapıda festival büyüklüğüne taşıyabilmek istiyoruz. Böyle güzel bir hayalimiz ve uğraşımız da mevcut.

Bu güzel röportaj ve harika varlığın için sonsuz teşekkürler Handecim. NouvArt’ı ve senin buralara kattığın güzellikleri yakından takip ediyoruz. Bu sefer seni de uzun bir aradan sonra aramızda görebilmek harika olurdu.

200 kişilik bir kalabalığa katılacak, Ankara’dan 25 kişilik bir ekip ve Denizli’den 30 kişilik bir ekip ile 25 Aralık 2016 Pazar günü Isparta’da Metal Meeting Vol.5’te görüşmek üzere! Ayrıntılı bilgiler www.sdurock.com adresinde. Sevgiler,

Mehmet Özgün

Hande Özdemir
Önceki İçerikÇocuklarımıza kulaklıkla müzik dinletmeyelim!
Sonraki İçerikOrdu temasını sevdiren ordu korosuydun sen…
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments