Melbourne’un Jurassic Misafiri: T. Rex Victoria

12,1 metre uzunluğundaki T. rex iskeleti Victoria, %52 tamamlanma oranıyla Avustralya'da şimdiye kadar sergilenen en etkileyici dinozor fosili olma özelliğini taşıyor.

0
Melbourne Müzesi'ndeki T. rex "Victoria". Fotoğraf: Evrim Yazgın.

Dünyanın en büyük beş Tyrannosaurus rex iskeletinden biri olan Victoria, Melbourne Müzesi‘nde ziyaretçilerini bekliyor. 12,1 metre uzunluğunda ve 3,7 metre yüksekliğindeki bu etkileyici iskelet, %52 oranında tamamlanmış haliyle dinozor fosilleri arasında dikkat çekici bir örnek oluşturuyor.

Serginin en ilgi çekici parçalarından biri, ayrı bir bölümde sergilenen Victoria’nın gerçek kafatası. Melbourne Müzesi omurgalı paleontoloji koleksiyon yöneticisi Tim Ziegler, bu kafatasının ziyaretçilere T. rex‘in gözleriyle buluşma fırsatı sunduğunu ve tehdit hissini yaşattığını belirtiyor.

Victoria’nın fosilleri, 2013-2014 yıllarında ABD’nin Güney Dakota eyaletinde keşfedildi. İskeletin adı, restore edildiği Kanada’daki Victoria şehrindeki Dino Lab’den geliyor. Ziegler, Victoria’nın boyutunun ve kemik yapısının yetişkin bir birey olduğuna işaret ettiğini, ancak cinsiyetinin henüz belirlenemediğini söylüyor.

Sergi, ziyaretçilere T. rex’in yaşamı, anatomisi ve evrim sürecine dair benzersiz bir bakış açısı sunuyor. Melbourne Müzesi’ndeki bu olağanüstü sergi, 20 Ekim 2024 tarihine kadar gezilebilecek.

Önceki İçerikBirinci Kat’tan yeni single: “Kaybolsam”
Sonraki İçerikKufi kafada, Duman isyanda
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments