Mert Diner’in yeni sergisi: “Gözden Uzak”

Mert Diner’in “Gözden Uzak” adlı yeni sergisi İMALAT-HANE'de sanatseverlerle buluşuyor.

0

Mert Diner’in yeni sergisi “Gözden Uzak” (Out of Sight), 20 Ocak-6 Nisan 2024 tarihleri arasında İMALAT-HANE‘de izleyiciyle buluşuyor.

Mert Diner’in “Gözden Uzak” başlığı altında bir araya gelen çalışmaları üzerini kapamak, örtmek meselesiyle ilgileniyor, bu çerçevede görünmeyenle ve boşlukla kurduğu ilişkinin zamansal evrimine ve yüzeydeki olasılıklarına odaklanıyor. Farklı başlangıç noktalarından hareketle kimi zaman şehrin duvarlarında üzeri örtülmüş izlerin kimi zaman da bireyin kendi hafızasında, belleğinde üzeri örtülenlerin izini sürmeye ve anlamaya çalışıyor. Görünenin ardındaki / görün(e)meyen ile ilgilenen sanatçı, boşluğa düşeni, bir anlık da olsa görünür hâle getirmeye çalışıyor.

“İMALAT-HANE’nin giriş katında Mert Diner’in üç farklı seriye evrilmiş ve 2016-2022 yılları arasında farklı mekânlarda sergilenmiş işlerini görüyoruz. Girişteki duvarda bizi karşılayan çizimleri, bu üç seriye ek olarak pratiğinin anlayış olarak evrildiği güncel noktayı temsil ediyor. Mekânın içerisinde ilerledikçe, renk paletinin değişimini, üstünü kapatma başarısızlığının kabulünü, örten katmanların saydamlaştığını, altta kalan imgelerin kenarlardan ısrarla sızmaya devam ettiğini görüyoruz.

Mekânda bir tur atıp, girişteki duvara geri geldiğimizde Diner’in yavaş yavaş üstündeki yüklerden, altına saklandığı katmanlardan arındığını; resimlerinin arkasındaki kişisel tarihini açmak üzere görsel ipuçları veren çizimleriyle, yani pratiğinin en samimi ve cömert hâliyle izleyiciyi mekâna davet ettiğini görüyoruz.” Deniz Kirkali

A: Işıktepe BOSB Mah. Kırmızı Cd. No: 1/3C 16140, Nilüfer/Bursa
T: +90 (224) 241 41 84
W: www.imalat-hane.com
M: [email protected]

Önceki İçerikCoen Kardeşlerden hayranlarına müjdeli haber
Sonraki İçerikŞenceylik’ten ilk albüm: “Eteğimdeki Taşlar”
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments