Mısır Sinemasının Komedi Simgesi: “Adel Imam”

Adel Imam, bütün eserleriyle kitleleri kendisine çekmesiyle komedi sanatını bu coğrafyada insanlara tanıtmıştır.

0

Asıl adı Adel Muhammed İmam Muhammed’dir. Mısır’ın Mansoura şehrinde 17 Mayıs 1940’da dünyaya gelen sahne adıyla Adel imam, Mısır başta olmak üzere Arap yarımadasının en ünlü komedyen aktörü olarak bilinir. Genel olarak Romantizm ve siyasi konularda filmleri vardır. Sanatçı, öğrenim hayatını Kahire Üniversitesi Ziraat Mühendisliği bölümünden mezun olarak tamamlamıştır.

Mısır’daki komedi ve mizah anlayışına çok ciddi etkileri olmuştur. Dünyadaki toplumları inceleyerek noksan noktalarını mizaha vurarak filmlerinde konu almıştır. Yaptıklarından sonra Mısır’daki komedi simgesi olmuştur. Sanat hayatına üniversitede tiyatro bölümü okuyarak başlamıştır. Bir köy ailesinde doğan Muhammed, en çok annesinin ölümü etkilemiştir. Üniversitede tiyatro sahnelerinde çıkan Adel İman, adeta Mısır’ın gülen yüzü olmuştur.

İlk olarak “Lütfen Beni Çabuk Anlama” isimli radyo dizisini sunmuştur. 1970 – 80 yılları arasında ününe ün katmış ve daha çok tanınmıştır. 1971’ de “Reda Bond”, “Almanya”, “We Love You”, “Teenage Love”, “The Virgin” isimli filmlerde üretkenliğiyle sinemaya damga vurmuştur. Daha sonra “Adel Imam” komedisini, siyasi komedilere cesurca çevirmiş ve film hayatına yerleştirmiştir. Otobüsteyiz filmi Mısır tarihinin gelmiş geçmiş en ağır siyasi filmi olarak tarihe adını yazmıştır. Adel İmam, 1979 yılında “Regab Over Hot Tin” filmi ile ülke çapında adından bahsettirmiştir. Yaptığı filmlerle sadece Mısır’da değil bütün Arap yarımadasında isminden söz ettirmiştir.

Dubai Film Festivali 2005, New York’ta en iyi kurgusal erkek oyuncu, Sao Paulo Uluslararası Film Festivali’nden The Yacoubian Building filmi için 2006’da Uluslararası Jüri En İyi Erkek Oyuncu, 2006 New York’taki Tribeca Uluslararası Film Festivali’nden En İyi Kurgusal Erkek Oyuncu, Kahire Film Festivali’nden The Yacoubian Building filmi için 2007 yılı En İyi Erkek Oyuncu, 2008 Dubai Uluslararası Film Festivali’nden Yaşam Boyu Başarı Ödülü, 2014 yılında Marakeş Uluslararası Film Festivali’nden Onur 2016 yılında Kartaca Film Festivali’nden Altın Tanit 2016 yılında Tunus Cumhurbaşkanı Beji Caid Essebsi tarafından verilen Birinci Sınıf Kültür Sektöründe Ulusal Liyakat Madalyası, 2017 yılı için El Gouna Festivali’nin ilk oturumunda Yaratıcı Başarı ödüllerini almıştır.

Ancak 2000 yılından sonra Mısırın dini açıklarını tespit edip mizahına alet etmesiyle birçok kesim ve eleştirmenden eleştiri yağmuruna tutulmuştur. Bu olay sadece Eleştirilerle kalmamış hapis cezası almasına bile yol açmıştır. Tabii ceza para cezasına döndürülerek kurtulmuştur. Bunca olan olaya rağmen mizahından bir dikiş geri kalmamıştır.

Günümüzde 82 yaşında olan Adel İmam, yıllardır Mısır’ın komedi ikonu olmaktan çıkmamıştır. Bütün eserleriyle kitleleri kendisine çekmesiyle komedi sanatını bu coğrafyada insanlara tanıtmıştır.

Önceki İçerikİki Reklam Kampanyası, Bir Özgürlük Projesi
Sonraki İçerik“Yalancılar ve Sevgililer” romanı Dracula’nın ülkesiyle buluşuyor
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments