Şehrin kapıları caza açılıyor: 33. Akbank Caz Festivali

33. yılında 33 konsere ev sahipliği yapacak olan festival, Dünya ve Türk Caz sahnesinden 150'ye yakın sanatçının birbirinden özel performanslarıyla müzik severleri karşılamaya hazırlanıyor.

0

Sanatın ve sanatçının daimî destekçisi Akbank’ın uzun soluklu kültür-sanat girişimlerinden Akbank Caz Festivali, cazın farklı ritimlerini ve renklerini içeren zengin programı ile bu sonbaharda 33. kez cazseverlerle buluşacak. Bu yıl 23 Eylül- 8 Ekim tarihleri arasında gerçekleşecek 33. Akbank Caz Festivali’nde; caz müziğinin önemli temsilcilerinden; fusion müziğin geride kalan yaklaşık 50 yılını şekillendiren müzisyenlerden Al Di Meola, caz sahnesinin en saygın trompetçilerinden biri olarak anılan ve bugüne dek beş Grammy Ödülü kazanmasının yanı sıra Spike Lee filmleri için yaptığı kompozisyonlarıyla iki kez Oscar Ödülü’ne aday gösterilen Terence Blanchard feat. the E-Collective with Turtle Island Quartet, iki virtüöz duonun bir araya gelip bir quartet formunu aldığı, heyecan verici bir quartet Sissoko/Segal/Parisien/Peirani ‘Les Egarés, cazın geleceğini şekillendiren besteci ve icracılardan biri olarak tanımlanan alto saksafoncu Lakecia Benjamin, henüz 20’lerinin ortalarında olsa da Bob Dylan, Wynton Marsalis, Solange Knowles gibi isimlerle üretimlerde bulunmuş bir yetenek Immanuel Wilkins ve ses paletini her daim zenginleştirmeyi misyon edinen, ilham havzası epey geniş bir alana yayılan Joe Acheson’ın stüdyosunda filizlenen Hidden Orchestra gibi isimler sahne alacak.

Organizasyonu ve içerik planlaması Pozitif iş birliğiyle gerçekleştirilen 33. Akbank Caz

Festivali’nde açılış; 23 Eylül’de Mercan Dede Live DJ Set with Secret Tribe projesi ile Müze Gazhane sahnesinde başlayacak.

Carole King, Radiohead, Sting, Björk, Pink Floyd, Bee Gees ve daha nice efsanevi isimden gözde parçaların Türkiye caz sahnesinden kadın müzisyenler ve kadın şarkıcıların yorumuyla sunulacağı Ladies and New Standards projesi festivalin özel bölümlerinden biri olacak.

33. yılında Şehrin Kapılar Caz’a açılıyor söylemi üzerinden İstanbul’a yayılan Akbank Caz Festivali, şehrin kapılarını çeşitli mekânlara müzik eşliğinde açmak, mekânları müzikle karaktere bürünmüş şehirde nasıl mümkün? sorusuna Müzik Yoluyla Mekânı Kavramak panelinde Türkiye Caz Ağı ile keşfe çıkacak. Ayrıca, fugamundi yürütücülüğünde anlamlı bağlantılar kurabilmek ve hikâyeleri paylaşabilmek için “Ait hissettiğin yeri hatırlatan bir parça” temalı caz dinleme kulubü besteci, guitarist ve mimar Mert Pekduraner katılımıyla gerçekleşecek.

Farklı müzik türlerinin bir araya geldiği Akbank Caz Festivali’nde HOOD Base iş birliği ile

Jazz-hop Junction: Da Poet ile Beatmaking Atölyesi katılımcılarını caz ve hip-hop’ın ortak köklerinden bugüne uzanan bir yolculuğa davet edecek.

Katılımcıların içlerindeki ve etraflarındaki sesleri ve hareketleri keşfetmeleri, kendi bestelerini yapmaları ve bir orkestra kurmak için harekete geçmeleri için teşvik eden Çılgın Çocuk Orkestrası, 7-12 yaşları arasındaki misafirlerini ağırlayacak.

Yıllar içinde genişleyen müzikal yelpazesiyle, programında klasik ve modern cazın yanı sıra elektronik müzik ve dünya müziğinin farklı projelerine de yer veren Akbank Caz Festivali; sonbaharı caz müziği ile farklı müzik türlerinin bir araya geldiği bir seçki ile şehrin farklı noktalarında karşılayacak. Festival; 150’ye yakın müzisyenle bu yıl 9’u yeni olmak üzere 23 ayrı mekânda, 33 konser, söyleşiler, atölyeler ve özel etkinlikleriyle gerçekleşecek.

“Akbank Caz Festivali’ni tüm sanatseverle birlikte daha nice yıllar yaşatacağız”

Akbank’ın 75’inci kuruluş yıl dönümüne denk gelen 33. Akbank Caz Festivali’nin bu yıl çok daha büyük bir önem taşıdığını belirten Akbank Genel Müdürü Hakan Binbaşgil; “Geleceğin Türkiye’sini yaratmayı bankacılığın ötesinde bir sorumluluk olarak görüyoruz. 75. yılımızı kutladığımız bu önemli senede de geriye dönüp baktığımızda, Akbank adının kültürle, sanatla ve Türkiye’nin en köklü caz festivaliyle anılmasından dolayı büyük bir gurur duyuyoruz. Bugün dünyanın en iyi festivalleri arasında yer alan Akbank Caz Festivali farklı kültürlerden ve yaştan müzisyenleri destekleyerek evrensel bir mirasa sahip çıkıyor ve ülkemize önemli bir zenginlik katıyor. Bu değeri, tüm sanatseverlerle birlikte daha nice yıllar yaşatacağız” dedi.

“Akbank Caz Festivali, çok sesli ve çok renkli programıyla bir kez daha şehre büyük bir zenginlik katıyor”

Akbank Caz Festivali’nin uluslararası arenada ses getiren çalışmalarıyla dikkat çektiğini belirten Akbank Sanat Müdürü Derya Bigalı; “Avrupa’nın en prestijli caz festivalleri arasında yer alan ve yurt dışı katılımcı sayısı her geçen yıl artan Akbank Caz Festivali, uluslararası bir değer olarak yolculuğunu sürdürüyor. Farklı disiplinlerden seslere yer veren zengin programıyla şehrin kültür ve sanat damarlarını besliyor. Büyük bir gururla bu yıl 33. kez gerçekleştirdiğimiz festivalimiz yaklaşık 150 sanatçının sesleri ve tınısıyla hepimizi büyülemeye hazırlanıyor” şeklinde konuştu.

Pozitif Genel Müdürü Ayşegül Turfan Mumcuoğlu ise, “33 yıllık bir iş birliğiyle Akbank Caz Festivali Türkiye’nin en uzun soluklu festivallerinden birisi olarak şehir ve yaşam kültürüne öncülük ederken, müziğin geliştirici ve dönüştürücü gücünden ilham alıyor. Akbank Caz Festivali’nin 33. yılında, kuruluşundan 2013’e kadar festivalin direktörlüğünü üstlenen Mehmet Uluğ’u ve şehrin müzik hayatına bıraktığı derin izleri, aramızdan ayrılışının onuncu yılında anmak için 6 Ekim akşamı İlhan Erşahin & Friends ile Babylon sahnesinde buluşacağız” dedi.

33. Akbank Caz Festivali konserlerinin biletlerini Biletixten alabilir, Festival hakkında detaylı bilgi için www.akbanksanat.com ve www.akbankcaz.com adreslerinin yanısıra instagram.com/AkbankSanatfacebook.com/AkbankSanat, twitter.com/AkbankSanat adreslerini takip edebilirsiniz.

Önceki İçerikYeni The Walking Dead dizisi: “Daryl Dixon”
Sonraki İçerikMTV Müzik ödülleri sahiplerini buldu
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments