Vincent Castiglia ve Kan ile Sürrealist Sanat

"Castiglia, eserlerinde boya olarak sadece insan kanı kullanmaktadır. Genelde eserlerini kendi kanıyla yapmakta, fakat talep durumunda müşterilerinin kanı ile de yapma imkanı sunmaktadır."

0

Tekrar herkese merhabalar. Bu ayki yazımı New Yorklu Sürrealist sanatçı Vincent Castiglia‘ya ayırıyorum.

Vincent Castiglia, Sürrealist ve Dark etkili bir sanatçı olup, New York’ta yaşamaktadır ve HR Giger’ın yaşarken desteklediği bir başka öğrencisidir. 

Castiglia, eserlerinde boya olarak sadece insan kanı kullanmaktadır. Genelde eserlerini kendi kanıyla yapmakta, fakat talep durumunda müşterilerinin kanı ile de yapma imkanı sunmaktadır. Kanı hijyenik koşullarda bir şırınga ile tüplere doldurarak biriktirmekte ve bunu resimlerinde kullanmaktadır.

Castiglia’nın eserlerinde figüratif bir ağırlık görmekteyiz. Eserlerinde maksimum 2 ya da 3 figüre odaklanmış şekilde, genelde ise sadece tek bir figür kullanmaktadır. Hayatı ve ölümü sorgulayan, iç gerçekçi nitelikte ve Sürrealist etkili çalışmalar yapmaktadır.

Sadeleştirilmiş bir dil ile ve dramatize edilmiş bir etkiye sahip bu eserler, yer yer İtalyan maestro Gerard Di Maccio etkisi de taşımaktadır. Bir başka ilham kaynağı ise hocası olan HR Giger’dır. Eserlerindeki genel karanlık etkiyi Giger’dan etkilenerek oluşturmuştur, fakat bu kısmen limitli ve dolaylı bir etkidir. Dili oldukça orijinal ve kendisine özgüdür.

Castiglia’nın figürlerindeki fırça tekniği, oldukça gerçekçi olup, yer yer demonize edilmiş ya da anti-anjelik etkilere sahip Sürrealist tarzda figürlerdir. Eserlerinde boya olarak sadece kan kullandığı için çalışmalarında monokromik etkiler ihtiva etmektedir.

Vincent Castiglia, halen aktif olarak çalışmalarına devam etmekte, Avrupa ve Amerika’da sergiler düzenlemekte ve limitli olarak özel randevularla dövme sanatı da yapmaktadır.

Can Emed
Önceki İçerikYeni Nesil Pandora’nın Kutusu: Açmak ya da Açmamak; İşte Bütün Mesele Bu | Cebimdeki Yabancı
Sonraki İçerikBaşak Yavuz’la Take Five: “Fuat Tuaç”
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments