Vincent Castiglia ve Kan ile Sürrealist Sanat

Tekrar herkese merhabalar. Bu ayki yazımı New York’lu Sürrealist sanatçı Vincent Castiglia’ya ayırıyorum.

Vincent Castiglia, Sürrealist ve Dark etkili bir sanatçı olup, New York’ta yaşamaktadır ve HR Giger’ın yaşarken desteklediği bir başka ögrencisidir. 

Castiglia, eserlerinde boya olarak sadece insan kanı kullanmaktadır. Genelde eserlerini kendi kanıyla yapmakta, fakat talep durumunda müşterilerinin kanı ile de yapma imkanı sunmaktadır. Kanı hijyenik koşullarda bir şırınga ile tüplere doldurarak biriktirmekte ve bunu resimlerinde kullanmaktadır. 

Castiglia’nın eserlerinde figüratif bir ağırlık görmekteyiz. Eserlerinde maksimum 2 ya da 3 figüre odaklanmış şekilde, genelde ise sadece tek bir figür kullanmaktadır. Hayatı ve ölümü sorgulayan, iç gerçekçi nitelikte ve Sürrealist etkili çalışmalar yapmaktadır. 

Sadeleştirilmiş bir dil ile ve dramatize edilmiş bir etkiye sahip bu eserler, yer yer İtalyan maestro Gerard Di Maccio etkisi de taşımaktadır. Bir başka ilham kaynağı ise hocası olan HR Giger’dır. Eserlerindeki genel karanlık etkiyi Giger’dan etkilenerek oluşturmuştur, fakat bu kısmen limitli ve dolaylı bir etkidir. Dili oldukça orijinal ve kendisine özgüdür. 

Castiglia’nın figürlerindeki fırça tekniği, oldukça gerçekçi olup, yer yer demonize edilmiş ya da anti-anjelik etkilere sahip Sürrealist tarzda figürlerdir. Eserlerinde boya olarak sadece kan kullandığı için çalışmalarında monokromik etkiler ihtiva etmektedir. 

Vincent Castiglia, halen aktif olarak çalışmalarına devam etmekte, Avrupa ve Amerika’da sergiler düzenlemekte ve limitli olarak özel randevularla dövme sanatı da yapmaktadır. 

Can Emed

Etiketler

0 yorum “Vincent Castiglia ve Kan ile Sürrealist Sanat”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pin It on Pinterest