Başak Yavuz ile “Muhip Bey” Tüm Dijital Platformlarda Yayında!

0

Caz dünyasında yaptığı önemli işleri ile tanıdığımız Başak Yavuz, bu kez edebiyatımızın önemli şairlerinden Ahmet Muhip Dıranas’a ait iki şiirden oluşan çalışması ile karşımızda.

Sanatçı, Dıranas’ın “Ağrı” ve “Esmer” şiirlerini besteledi, düzenledi ve yorumladı. Bir şarkı yazarı bir şair ile buluştu ve ortaya duygusal atmosferi yoğun, zamansız şarkılar çıktı.

Dünyanın en prestijli müzik okullarından Manhattan School of Music‘in caz bölümünden “Master of Music” derecesiyle mezun olan besteci, yorumcu ve akademisyen Başak Yavuz, yeni çalışması “Muhip Bey”i things & records etiketiyle yayımladı. 

Şiirden Şarkıya

Hayatın görülmemiş en küçük ayrıntılarını unutmayan Ahmet Muhip, birikmiş bu tozları kristalleşen şiirlerine aksettirmeyi kelimelerin gücüyle başarıyor ve şiiri her dile geldiğinde, dinleyene “dil”in ötesinde “yaşam”ın fark edilmeyen ama unutulmayacak zamansızlığını sunuyor. Ahmet Muhip’in dilsel olmaktan öte insanî olan şiirini hakkıyla anlayan Başak Yavuz, “Ağrı” ve “Esmer” adlı eserlerde yaşayan bu “insan”ı dile getiriyor.

Başak Yavuz besteciliği ile, Dıranas’ın şiirinde var olan dünyayı masalsı bir atmosferle yeniden yaratıyor. Bu çalışma yine Yavuz’un yorumu ile her dem dinlenebilecek iki özel şarkıya dönüşüyor. Aynı zamanda Grammy üyesi olan Başak Yavuz’un, “Muhip Bey” adını verdiği çalışmasının kayıtları Hayyam Stüdyoları’nda gerçekleşti ve mix Sinan Sakızlı’ya ait.

Ayşe Tütüncü ve Ertan Tekin

“Ağrı” şarkısında caz dünyamızın önemli isimlerinden Ayşe Tütüncü piyano ve Ertan Tekin ise duduk ile yer alıyor. Aynı şarkıda, yaylılarda İstanbul Strings ve perküsyonlarda Memduh Akatay var. Sanatçılar mükemmel icraları ile “Ağrı”nın klasik bir çalışmaya dönüşmesini sağladılar. Yine “Esmer” isimli şarkıda yaylılar İstanbul Strings, gitar ise Mert Altuntaş tarafından çalındı.

Başak Yavuz’un cümleleri ile “Muhip Bey” ise:

Benim doğduğum yıl ölmüş Dıranas. Ağrı’da askerlik yapmış. Ben de küçükken annemin mecburi hizmeti sebebiyle Ağrı’da kalmıştım. Ağrı Dağı’nı Doğu Beyazıt’tan ilk gördüğüm an hala dün gibi aklımdadır. Yaşım küçüktü ama Muhip Bey’in şiirinde anlattığı duyguları hissettim. Bu şiirle karşılaştıktan sonra günlerim gecelerime karıştı. Yine o gecelerden birinde “Esmer” şiirinden de gözlerimi alamadım. Sanki bu şiirler, Ahmet Muhip Dıranas’la gizlice buluştuğumuz o gecelerde kendi kendini besteledi. Bu sebeple bu şiirleri bir albümün parçası olarak değil, bağımsız şarkılar halinde yayımlamaya karar verdim.

Bana Dıranas’ın şiir kitabını edebiyat öğretmeni Ömer Türkoğlu hediye etmiştir, bu yüzden bu çalışmayı kendisine ithaf ediyorum. Kitabın içine “Ellerinde kelebek kanadından tozları görmen dileğiyle” notunu yazmıştı; yine Ahmet Muhip Dıranas’tan esinlenerek:

“Gençlik yıllarım gözlerimin önüne geliyor. Bazen bir kafiye peşinde bütün bir gün aç gezdiğim olurdu. Maddi refah ve istikbal namına ne yapılmak gerekirse, hepsini şiir yazma, kitap okuma, fikir ve sanat adamı olma peşinde harcadım. Bugün, hayat için, parmaklarımda ezilmiş bir kelebek gubarından başka iz yok.”

Tesadüftür ki üç yıl önce, ikinci albümüm “a little red bug”ın albüm notları, Ahmet Muhip Dıranas’tan bir alıntıyla başlamıştı: “Yeniden yarattı seni gizli bir el!”. Dıranas’ın şiirlerini besteleyeceğimi o zaman bilmiyordum bile.

Üstad Dıranas tek şiir kitabını eşi Münire Hanım’a ithaf etmiş:

“Münire’ye

Bir gün, laf arasında, bana: ‘Bir beşik gibi sallanır dünya, rahat uyusun diye bütün çocuklar…’ gibi bir söz söylemiştin. O gün bugün düşünürüm ki, insanların barışını ve evrensel sevgiyi daha özge bir biçimde anlatmak kabil değil. Ben yaşantımı şiire, şiirimi de bu sevgiye verdim. Sanırım, kitapta savaş sözcüğünü bulmayacaksın. Kaldı ki, esinim senden gelir. Onun için, kitabı, sevinerek, sana armağan ediyorum; sana ve bu inançla yaşayanlara, ölenlere…”

8.7.1974

Ahmet Muhip Dıranas

“Başak, şüphesiz, kendi jenerasyonunun en iyi müzisyenlerinden biri.”

                       –Aydın Esen-

BAŞAK YAVUZ KİMDİR?

Başak Yavuz, mimarlıkta lisans ve yüksek lisans eğitimini tamamladıktan sonra Sibel Köse’nin caz vokal atölyesine katıldı. 2008’de Nardis Caz Vokal yarışmasını kazandı ve kariyerini değiştirip müzik okumak amacıyla New York‘a taşındı. New School for Jazz and Contemporary Music’in caz vokal departmanında son sınıfa kabul edildi ve bir sene sonra Manhattan School of Music‘in Master programına transfer oldu. David Liebman, Peter Eldridge, Theo Bleckmann, Darmon Meader, Jay Clayton, Phil Markowitz gibi usta müzisyenlerden uzun süreli dersler aldı. 2012 yazında Master of Music derecesiyle mezun olduktan hemen sonra David Liebman ve Peter Eldridge’in de içinde bulunduğu büyük bir ekiple birlikte ilk albümünü New York’ta kaydetti. “Things” isimli bu albüm, 2013 yılında Kalan Müzik etiketiyle basıldı. Türkiye, ABD, Kanada ve Avrupa’da sahne alan Başak Yavuz, Bahçeşehir Üniversitesi‘nde caz vokal, ensemble, şarkı yazımı ve kromatik yaklaşım, Bilgi Üniversitesi‘nde şarkı yazımı, müzikte cinsiyet ve caz kompozisyon dersleri vermektedir. Beş yıl boyunca Açık Radyo’da “Dünyanın Cazı” ve “Bi’ Şarkım Var” isimli programları hazırlayıp sunmuştur. 2015 itibariyle Grammy ödülleri jüri üyesidir. 2016 yazında kendi plak şirketi “things and records“ı kurarak ikinci albümü “a little red bug” ve yapımcılığını üstlendiği “Bi’ Şarkım Var! Stüdyo” albümlerini bu bağımsız mecradan yayımlamıştır. Banu Kanıbelli’nin “Yer Gök” albümünde aranjör, Selen Gülün’ün “Kadınlar Matinesi” albümünde şarkı yazarı ve performans sanatçısı, Şevket Akıncı’nın “Escher Chronicles” albümünde performans sanatçısı olarak yer almıştır. Ayrıca Istanbul Composers Orchestra‘nın üyelerindendir. Halen Yıldız Teknik Üniversitesi “Müzik ve Sahne Sanatları” bölümünde doktora çalışmalarına devam etmektedir. Ahmet Muhip Dıranas’ın şiirlerini besteleyip yorumladığı “Muhip Bey”isimli çalışması 2019 yılında yayımlanmıştır.

KÜNYE

 • Kayıt: Hayyam Stüdyoları, Sinan Sakızlı
 • Mix: Sinan Sakızlı
 • Mastering: Oscar Zambrano
 • Fotoğraf: Aslı Girgin
 • Kapak tasarımı: Sanat Deliorman

Ağrı:

 • Şiir: Ahmet Muhip Dıranas
 • Beste, düzenleme, vokal: Başak Yavuz
 • Piyano: Ayşe Tütüncü
 • Duduk: Ertan Tekin
 • Yaylı orkestrası: İstanbul Strings
 • Asma davul ve perküsyonlar: Memduh Akatay

Esmer:

 • Şiir: Ahmet Muhip Dıranas
 • Beste, düzenleme, vokal: Başak Yavuz
 • Gitar, gitar adaptasyonu: Mert Altuntaş
 • Yaylı dörtlüsü: İstanbul Strings

Başak Yavuz’u Takip Edin;
    

Önceki İçerikDaniel Craig 5. kez “James Bond” olacak
Sonraki İçerik30 Nisan Uluslararası Caz Günü, Karaköy’de Özel Etkinliklerle Kutlanacak
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments