Matrix 4 Fragmanının Beyaz Tavşanı: Jefferson Airplane’den White Rabbit

18 yıl aradan sonra gelen Matrix filminin dördüncü serisinin fragman müziği Jefferson Airplane bizleri psikedelik frekansıyla büyülerken White Rabbit şarkısı başka hangi film ve dizilerde kullanılmış, sizler için listeledik.

0

Uzun yıllardır beklediğimiz Matrix 4 filminin kısa tanıtım filmi yayınlandıktan sonra 22 Aralık için geri sayım başladı. 18 yıl aradan sonra gelen filmin dördüncü serisinin fragman müziği bizlerin gözlerine far tutuyor. Mavi hapı seçerek hikayeyi bitirebilir ya da kırmızı hapı seçerek deliğin ne kadar derin olduğunu gösterecek filmin beyaz tavşanı: Jefferson Airplane’i takip edebiliriz.

68 kuşağının ve Psikedelik/Progresiv Rock grubunun öncülerinden olan grup 1965 yılında San Francisco’da kurulmuştur. İlk gösterisi ise 13 Ağustos 1965’de Matrix isimli gece klübünde gerçekleşmiştir. Sesiyle bizleri büyüleyen grubun vokalisti ise Grace Slick’tir.

Grace Slick, The Guardian’daki röportajında White Rabbit’i “sekiz ya da on tuşu bozuk, 50 dolarlık bir piyanoda yazdım ama eksik notaları kafamda duyabiliyordum” demiş.

Ayrıca Alice Harikalar Diyarını için “Küçük kızlara okunan tüm masallarda, onları gelip kurtaran bir yakışıklı prens vardır. Ama Alice’in harikalar diyarındaki maceraları öyle değildi. Alice tek başınaydı ve çok garip bir yerdeydi ama yoluna devam etti ve merakının peşinden gitti: işte Beyaz Tavşan budur. Pek çok kadın bu hikayeden kendi gündeminizi nasıl zorlayabileceğinize dair bir mesaj almış olabilir” diye tarif etmiştir.

1960’ların nasıl olduğunu ise şöyle anlatır:

“1960’lar benim için Harikalar Diyarı’nı andırıyordu. Alice gibi her türlü garip karakterle tanıştım ama onunla rahattım.”

“60’larda uyuşturucular, berbat bir hayatı mahvetmek için aldığın eroin ve alkol gibi değildi. Ama esrar, LSD ve shroomies gibi psikedelikler öyle değildi. Psikedelik ilaçlar alternatif gerçeklikler olduğunu size gösterdi. Alışılmadık ve farklı olan şeylere açılırsınız ve şeylere bakmanın alternatif yolları olduğunu fark ettiğinizde, etrafınızdaki şeyleri daha fazla kabul eder hale gelirsiniz.”

Matrix evreninde bizleri psikedelik frekansında delikten aşağıya düşüren White Rabbit şarkısı başka hangi film ve dizilerde kullanılmış sizler için listeledik:

MÜFREZE / PLATOON (1986)

Vietnam Savaşına katılan Amerikalı askerlerin avcı durumundayken av durumuna geçerek çaresizlik, savaşın insanlar üzerindeki psikolojik etkilerine gibi pek çok insani yöne değinen savaş karşıtı, mutlaka izlenmesi gereken Oliver Stone filmi.

MÜFREZE / PLATOON

ÇILGIN / C.R.A.Z.Y. (2005)

Toronto Film Festivali’nde En İyi Film seçilen Kanada yapımı filmin konusu; 5 oğlu olan Beaulieu ailesinin eşcinsel evladı Zachary ve muhafazakar babası Gervais ile homofobiye bakışın 1960’lardan 2000’lere uzanan hikayesi.

OYUN / THE GAME (1997)

San Francisco bankacısı Nicholas Van Orton çok zengin bir insan olmasına rağmen kronik yalnızdır. Erkek kardeşi Conrad tarafından babasının öldüğü 48. yaş gününde, her katılımcı için uygun oyunlar oluşturan CRS’ye giriş bileti verir. Merakına yenik düşen Nicholas CRS’yi ziyaret eder ve tüm servetini kaybedip ölüme terk edildiğinde CRS’ye karşı tek başına savaşacaktır.

THE GAME

VEGAS'TA KORKU VE NEFRET / FEAR AND LOATHING IN LAS VEGAS (1998)

Hunter S. Thompson’un aynı adlı romanından uyarlama film uyuşturucu bağımlısı gazeteci Raoul Duke ve Samoalı avukatının bir motosiklet yarışını yazmak için dergiden aldıkları yüklü avansla çıktıkları Amerikan Rüyası yolunda karşılaştıkları polisler, muhabirler, kumarbazlar, yarışçılar ve otostopçu dolu maceralarıdır.

FEAR AND LOATHING IN LAS VEGAS

AMERICAN HUSTLE / DÜZENBAZ (2013)

Bir dolandırıcı olan Irving Rosenfeld, büyüleyici bir dolandırıcı olan ortağı Sydney Prosser ile birlikte bir FBI ajanı olan Ajan Richie DiMaso tarafından New Jersey Belediye Başkanı, Mafya ve yozlaşmış politikacıları dolandırmak için çalışmaya zorlanır.

KONG: KAFATASI ADASI / KONG: SKULL ISLAND (2017)

Kafatası Adası, Vietnam Savaşı sona erdiğinde keşfedilir. Monarch organizasyonundan Bill Randa ve ortağı Houston Brooks, Senatör Willis’ten bir keşif gezisi için finansman sağlamayı başarır. Sefere rehberlik etmesi için eski Kaptan James Conrad’ı tutar ve kendisine Albay Preston Packard komutasındaki bir grup asker, ödüllü gazeteci ve fotoğrafçı Mason Weaver eşlik eder. Vardıkları zaman, helikopterin bir fırtınayı geçmesi gerekir ve adanın sismolojisini haritalamak için ormana bomba atarlar. Fakat helikopterleri yok ederek mürettebatın bir kısmını öldüren ve geri kalanını ise adaya dağıtan Kong adlı devasa bir gorilin saldırısına uğrarlar. Conrad’ın komuta ettiği grup, İkinci Dünya Savaşı’ndan sağ kurtulan ve bir yerli kabilesiyle birlikte yaşayan Hank Marlow ile tanışırlar. Kong’un, adayı ve yerlileri, yeraltı canavarlarından koruduğunu ve öldürülmeyeceğini açıklar. Ama Albay Packard, ölen adamlarının intikamını almak isteyecektir.

ÖLÜMCÜL DENEY: İNSANLIĞIN SONU / RESIDENT EVIL: EXTINCTION (2007)

Alice, Raccoon City felaketinden yıllar sonra biyo-organik süper becerilerini kıyamet sonrası Las Vegas’ta yaşayan ölülerin ordularına karşı kullanarak kötü adam Albert Wesker ve baş araştırmacı Dr. Isaacs tarafından yönetilen Umbrella Corporation’ı yıkmak için mücadele eder. Bu arada zombi sürülerine, katil kargalara ve milyonları öldüren ölümcül T-Virüsünün bir sonucu olarak yaratılmış en korkunç yaratıklara karşı savaşacaktır.

SUCKER PUNCH (2011)

Babydoll, annesinin ölümüyle servetini almak için tacizci üvey babası tarafından lobotomi yapılmak üzere beş gün süreyle bir sanatoryuma yatırılır. Kendisi ve dört kadın arkadaşı sanatoryumdan kaçabilmek için ejderha, robotlar, samuraylar ve Naziler ile savaşırken bir Bilge rehberin yardımıyla hayatta kalabilmek için neyi feda etmeleri gerektiğini seçecek, gerçek ile fantezi iç içe geçecektir.

SUCKER PUNCH

DUMANLI KAFALAR / STONED (2005)

Rolling Stones’un kurucusu Brian Jones’un gruptan ayrıldıktan sonra bir yüzme havuzunun dibinde bulunmasıyla gerçeklere dayalı şüpheli ölümü ve hayat hikayesi hakkında.

DİZİLER

1. Fringe (4.Sezon 15.Bölüm) Dr. Walter Bishop Laboratuvarda bu şarkıyı dinleyerek çalışır.
2. The Sopranos (1.Sezon 7.Bölüm)
3. Supernatural (2.Sezon 10.Bölüm)
4. Stranger Things (1.Sezon 1.Bölüm)
Önceki İçerikEzgi Ayvalı’dan ilk roman: “Kırk Kabuklu Çekirdek”
Sonraki İçerikEgemen Erdoğan’dan yeni single çalışması: “Kötülüğün Mevsimi”
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments