OffIstanbul Bitti, Yeni Projeler Yolda

0

7 topluluğun 7 oyunla sahne aldığı OffIstanbul Alternatif Tiyatro Festivali İstanbullu tiyatro severlerin yoğun ilgisiyle 3-6 Nisan 2019 tarihleri arasında Kadıköy Barış Manço Kültür Merkezi’nde gerçekleştirdi.

Her yanıyla alternatif festivalin izleyiciye ulaşma biçimi de alternatif oldu. Çok sayıda sosyal medya kullanıcısı “Ben gidemiyorum, sen tadını çıkart” diyerek gidemediği oyunlar için gençlere bilet dağıttı.

Tiyatroya yeni soluklar kazandıran, yeni arayışlara yönelen sanatçı ve toplulukları daha geniş bir seyirci kitlesiyle buluşturmayı amaçlayan OffIstanbul Alternatif Tiyatro Festivali 3-6 Nisan 2019 tarihleri arasında Kadıköy Barış Manço Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Alt Sahne’nin Korku, Ba Tiyatro’nun Julie, Entropi’nin Yerden Yukarı Bulutların Altında, Faydasız Sanatlar’ın Hipomani Tiyatro Dalga’nın Generallerin Beş Çayı, Tayf Kolektif’in Ophelia ve Tiyatro Yıldız’ın Estralanya oyunlarıyla sahne aldığı Festival alternatif tiyatro izleyicisinin yoğun ilgisiyle karşılandı.

Festivalle ilgili olarak açıklama yapan OffIstanbul Koordinatörü Ulvi Yaman “Ana akımın, popüler kültürün ağır baskısı altında, ona direnerek kültür-sanat üretimi yapmaya çalışan çok sayıda iyi, nitelikli sanatçı ve topluluğun alternatif bir festival ortamında izleyiciyle buluşturulması fikri uzun zamandır üzerinde çalıştığımız bir konuydu. Doğru zamanda, doğru işlerle ortaya çıkmak gerekiyordu ki Alternatif Tiyatro Festivali doğru yolda olduğumuzu düşündürecek bir ilgiyle karşılandı. OffIstanbul sadece tiyatro ile sınırlı kalmayacak bir dizi etkinliği projelendirmiş durumda. İstanbullulara ulusal ve uluslararası düzeyde alternatif işlerle toplu biçimde tanışabilecekleri cesur projeler sırada” dedi.

İlk kez yapılan bir Alternatif Tiyatro Festivali’nde sahne almanın da cesaret ve özveri istediğine vurgu yapan Ulvi Yaman “oldukça zor şartlarda oyun sergilemekten kaçınmayan, taşın altına elini koyan 7 topluluktan ibaret değil, başvuruda bulunan ancak zaman ve mekan sıkıntısı nedeniyle çok istediğimiz halde izleyiciyle buluşturamadığımız 70’e yakın topluluğa da teşekkür etmeliyiz. Önümüzdeki yıl çok daha geniş bir zaman diliminde çok daha fazla topluluğa yer vereceğiz” dedi. Ulvi Yaman “Festivalin sadece kendisi değil, iletişimi ve bilet satış sistemi de alternatifti… Sosyal medya üzerinden çok sayıda insan, kendi izleyemeyeceği oyunlar için gitmek isteyen fakat imkanı olmayan gençlere, öğrencilere bilet satın alarak hediye etti ki sadece bu bile Festivalin alternatif ruhuna uygun harika bir göstergeydi. Bizi destekleyen herkese teşekkürü borç biliyoruz” açıklamasını yaptı.

OffIstanbul etkinlikleri www.offistanbul.com web sitesi üzerinden takip edilebilir.

– İmkansız ve Mümkün “Julie” | Ba-Tiyatro: https://www.nouvart.net/imkansiz-ve-mumkun-julie-ba-tiyatro/

– Tekinsizliğin Girdabı “Yerden Yukarı Bulutların Altında” | Entropi Sahne: https://www.nouvart.net/tekinsizligin-girdabi-yerden-yukari-bulutlarin-altinda-entropi-sahne/

– Dünyanın Tüm Kadınları “Ophelia” | Tayf Kolektif: https://www.nouvart.net/dunyanin-tum-kadinlari-ophelia-tayf-kolektif/

– Yo Venüs Aklımıza Girme! “Hipomani” | Faydasız Sanatlar: https://www.nouvart.net/yo-venus-aklimiza-girme-hipomani-faydasiz-sanatlar/

Önceki İçerik90’LARCA ekibi seyircili son provası için sahnedeydi
Sonraki İçerikDünyanın ilk kara delik fotoğrafı: “Powehi”
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments