Sinemanın Özel Efekt Makyajı Devlerinden: “Rick Baker”

"Zamanla şöhret basamaklarını soluksuz bir şekilde tırmanan Baker, 30 Kasım 2012’de California’daki 6764 Hollywood Bulvarı’nda bulunan “Şöhretler Kaldırımı”nda bir yıldız sahibi oldu."

0
Rick Baker

Uzunca bir aradan sonra tekrardan merhaba herkese…

Aslında bu yazıyı başlamadan önce, aklımdan protez makyaj (prostetik) ağırlıklı bir içerik oluşturmak ve bunu örnekleriyle birlikte sunmak geçiyordu. Ama küçük bir karar değişikliği yaptım ve bu konulara derinlemesine değinmeden evvel, sizlere alanında son derece uzman birini tanıtmak istedim. Aynı zamanda benim de idolüm diyebileceğim bu üstadın adı Rick Baker’dır.

Rick Baker

8 Aralık 1950, Bringhamton, New York doğumlu Rick Baker; eğitimini Academy of Art University’de tamamladıktan sonra, ustalık döneminde tam 12 kez Oscar’a adaya gösterilip, bunlardan yedisini kazanmış, ödüllere doymayan, Amerikalı makyaj ve özel efekt sanatçısıdır. 1982 yılında “En iyi Makyaj ve Saç şekillendirme” dalında ilk Oscar’ını kazanan Baker’ın; makyaj dalında ödüllerin 1981 yılından itibaren dağıtıldığını düşündüğümüzde, günümüze kadar 12 kez aday gösterilip, 7 kez ipi göğüslemesinin ne kadar takdire şayan bir durum olduğunu çok daha iyi anlarız. Sadece yetenekle açıklanamayacak bu durum için, Baker’ı dâhi olarak nitelendirmek son derece yerinde olacaktır.

İlk ödülünü “An American Werewolf in London” filmiyle kazanan başarılı sanatçının çocukluğundan beri korku filmlerine olan ilgisi, kendisini bu alana yöneltmiş ve belli aşamalardan geçtikten sonra, “make up”ın efsane ismi Dick Smith’in yanında eğitim almaya başlamıştır. 1976 yapımı King Kong’un çekimleri sırasında, ekip gorilin tasarlanması için hummalı bir çalışma içindeyken, Baker’ın kendi yapımı kostümle ortaya çıkması ve içine girerek bizzat çekimlere katılması, yaratıcılığının inanılmaz boyutlarını gözler önüne serer.

Alanın eşsiz ismi Baker’ın çalışmalarını sıralayacak olursak, şöyle bir gurur tablosuyla karşılaşırız:

  • Michael Jackson’ın 1983 tarihli unutulmaz “Thriller” parçasının video klibi (Klipte görülen tüm zombi makyajı Baker’a aittir).
  • 1986 yapımı Captain EO müzikali
  • 1987 yapımı Harry and the Hendersons (ödüllü).
  • 1994 yapımı Ed Wood (ödüllü)
  • 1996 yapımı The Nutty Professor (ödüllü)
  • 1997 yapımı Men in Black (ödüllü).
  • 2000 yapımı How the Grinch Stole Christmas (ödüllü).
  • 2010 yapımı The Wolfman (ödüllü).

Zamanla şöhret basamaklarını soluksuz bir şekilde tırmanan Baker, 30 Kasım 2012’de California’daki 6764 Hollywood Bulvarı’nda bulunan “Şöhretler Kaldırımı”nda bir yıldız sahibi oldu.

Kendine ait stüdyo kurmayı da ihmal etmeyen Baker, 28 Mayıs 2015’te emekliliğini ilan edene dek, bu stüdyoda sinema sanatına hizmet vermeyi var gücüyle sürdürdü… Geçtiğimiz yıllarda düzenlenen bir müzayedeyle de, sahne çalışmalarından oluşan bir koleksiyonun satışından 1 milyon dolar gelir elde etti ve yaşamı boyunca ortaya koyduğu amansız çalışmasının ve emeklerinin karşılığını bir nebze olsun alabildi.

Yazımızın sonunda şunu da eklemeliyiz ki, sinemanın Baker için tamamen sonlandığını asla söyleyemeyiz. Zira üstat mertebesine çoktan ulaşan Baker, hâlen Hollywood’un profesyonel makyaj okulu olan Cinema Make up School”da makyaj eğitimi vermeye ve yeni yeni yetenekleri bu dev endüstriye kazandırmaya devam etmektedir.

Hazal Tanrıverdi
Önceki İçerikPiyanist, Orkestra Şefi, Besteci / Gencecik Bir Yetenek: Turan Manafzade
Sonraki İçerikUçak yapımında kullanılan magnezyumun ağır maliyetini aşağılara çekmek için, Ruslar çok büyük bir adım attılar
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments