Yeni Çıkan Kitaplar (Şubat 2024)

Şubat ayının yeni çıkan kitapları okurlarla buluştu.

0

Şubat 2024’te çıkan kitapları sizler için derledik. Bu ayın yenileri ses getirmeye başladı. Türkçe edebiyat ağırlıklı olarak öykü ve romandan oluşsa da şiir ve deneme türleri okuyucunun beğenisine sunuluyor. Çeviri eserlerimizde ise polisiye ve bilimkurgu türünün önde gelen yazarları okuyucularıyla buluşurken kült yazarların da ilk çeviri kitaplarıyla tanışıyoruz. Dünya edebiyatında roman türünde, farklı temaların işlendiği yapıtlar raflarda yerini alırken biyografik eserler ve deneme kitapları da meraklılarını bekliyor.

Cennetteki İlk Günüm Bir Tık Daha İyi Olabilirdi

Cennetteki İlk Günüm Bir Tık Daha İyi Olabilirdi, günümüz Türkiye’sinde orta sınıf sinizmi üzerine zekice yazılmış bir taşlama.

Sezen Ünlüönen, yeni-gençliğin dilini üslubunun bir parçası haline getirerek absürt-komik bir hikâye anlatıyor. Zamanın ruhuna, alegorik bir anlatı ile mercek tutuyor.

Yazar:Sezen Ünlüönen
Tür:Roman
Yayınevi:İletişim Yayınları
Sayfa Sayısı:83

Köhne

Dönüşsüz Yolculuklar Kitabı adlı öykü kitabıyla 2005 Yunus Nadi Öykü Ödülü, Döngel Dünya adlı öykü kitabıyla ise 2020 Sait Faik Hikâye Armağanı alan Ethem Baran yeni romanıyla okuyucularıyla buluşuyor.

Gecekondu evler, yoksulluğun geçit vermediği hayaller, karnı doymayan bebekler, babalarının kopyası oğullar, kardeşlerini Keloğlan masallarıyla eğleyen çocuk anneler… Bir ağacın kökleri gibi birbirine dolanmış aileler, akrabalar, komşular…

Köhne, Ethem Baran’ın anlatımda ne denli mahir olduğunu her satırında hatırlatan, yaşamın dolambaçlı yollarında gezinen, canlı ve sahici bir roman.

Yazar:Ethem Baran
Tür:Roman
Yayınevi:İletişim Yayınları
Sayfa Sayısı:220

Bağışlanamaz Olan

İlk şiir kitabı Şimdilik Biriktirdiklerim Kitap Yurdu Doğrudan Yayıncılık tarafından yayımlanan Hüseyin Akcan ikinci şiir kitabıyla okurlarıyla buluşuyor.

Yazar:Hüseyin Akcan
Tür:Şiir
Yayınevi:İthaki Yayınları
Sayfa Sayısı:64

Olağanüstü, Sıradışı ve Mükemmel

Bant Mag. dergisindeki yazılarıyla tanınan müzisyen/yazar James Hakan Dedeoğlu’nun yeni romanı raflarda yerini aldı.

Dedeoğlu, polisiyenin, maceranın, aşkın ve gizemin başrolde olduğu, bir solukta okunan yeni romanıyla okurlarına merhaba diyor.

James Hakan Dedeoğlu muzip ve iddialı kalemiyle insanlıktan çıkmamak için köşe bucak kaçanların korktuklarının başlarına gelmesini yazıyor.

İşte karşınızda adı üzerinde bir roman: Olağanüstü, Sıradışı ve Mükemmel.

Yazar:J. Hakan Dedeoğlu
Tür:Roman
Yayınevi:April Yayıncılık
Sayfa Sayısı:200

Sınır

İkinci kitabı Toplum Böceği ile 2012 Haldun Taner Öykü Ödülü’ne layık görülen Kerem Işık yeniden öykülerden kurduğu bir evrene çağırıyor okuru. Kitabın, “Sınırın Ötesinde” adlı ilk bölümü, Ergöne adıyla mekânlaştırdığı fantastik bir evrene açılıyor. “Sınırın Gerisinde” bölümüyle de süren ortak tematik kaygılar, bu kitapta hem yazarın bildiğimiz dil ve üslubundan temel unsurları barındırıyor hem onu özellikle atmosfer ve karakter yaratmada ayrıntıcı özeniyle başka bir aşkınlığa taşıyor.

Yazar:Kerem Işık
Tür:Öykü
Yayınevi:Yapı Kredi Yayınları
Sayfa Sayısı:136

Bir Gün Düşü

Serdar Rifat Bir Gün Düşü adlı anlatısında –gerçeğin düşsel olanla iç içe geçtiği o karmaşık ve şaşırtıcı yazınsal düzlemde– görünüşte matrak bir ticari ilişkiyi konu ederek ilginç ve dokunaklı bir dostluğun katmanlarını tek tek açmaya girişiyor. Bu katmanlar arasında cinsellik de, ulusal kimlik de, kişisel saplantılar da var… Nostaljik olanın çekiciliği bir zamansızlık fonunda eriyip gidiyor; şimdi gelecek, dün bugün oluveriyor. Derin bir arkadaşlık, dostluk özleminin harcı olan ve gerçekte alacaklısının da borçlusunun da bulunmadığı bu çapraşık alışverişten belki de tek kazançlı çıkacak olanlar Bir Gün Düşü’nün okurları olacak.

Yazar:Serdar Rifat
Tür:Anlatı
Yayınevi:Yapı Kredi Yayınları
Sayfa Sayısı:80

Doğum Günüme Çağırmak İstediğim Tek Kişi

Zaman Lekeleri romanıyla 2019 yılı Notre-Dame de Sion Edebiyat Ödülü’nü alan Ömer F. Oyal son romanı Doğum Günüme Çağırmak İstediğim Tek Kişi’de doğum gününün gecesinde uyku tutmayan bir akademisyenin zihninin saplantılı akışına bizi davet ediyor. Üzerinde çalıştığı konunun öznesi olan Evliyâ Çelebi’nin kendi hayatını nasıl ele geçirdiğini bize tutkulu ve takıntılı bir dille anlatıyor. Kitaplarla, kâğıtlarla, sonu gelmeyen düşünce silsilesiyle yaşayanların dünyasında zehir gibi gezinti…

Yazar:Ömer F. Oyal
Tür:Roman
Yayınevi:Yapı Kredi Yayınları
Sayfa Sayısı:240

Zürafanın Bildiği

Beşinci Köşe adlı kitabıyla 2013 Orhan Kemal Öykü Ödülü’ne layık görülen Gamze Güller, dört duvar arasına sıkışmış ya da sıkıştırılmış gibi görünenlerin, akıp giden hayatın bir parçası olmaktan çok gözlemcisi konumunda bulunanların, ancak kendi evreninin siperleri gerisinde soluklanabilenlerin öykülerini anlatıyor: Bir plazanın yirmi beşinci katındaki çay ocağında, son nefesi bekleyen bir hastane odasında, otoparkın karanlığına sığınmış bir arabanın içinde ya da uzak bir ülkenin metro istasyonunda karşımıza çıkan ama daima “dünyanın kenarında” duran karakterler var Zürafanın Bildiği’nde.

Bilip de susar hayvanlar. Her yerde gözleri var, her yerde kulakları. Dünden bugüne, bugünden yarına evrenin zamansız bilgisi var onlarda.

Yazar:Gamze Güller
Tür:Öykü
Yayınevi:Everest Yayınları
Sayfa Sayısı:96

Korkudan da Büyük Bir Şey

Sadece kadınları etkileyen çaresiz bir intihar salgınının gölgesinde adım adım sona yaklaşan bir dünya, bu korkunç karmaşanın içinde eski sevgilisinin peşine düşen yalnız, yoksul, paniklemiş bir adam: Hükümet aleyhine tweet attığı için gözaltına alınan ve şartlı tahliye edilen anlatıcı, bir yandan birkaç kadının intiharıyla başlayan ve kısa zamanda kitlesel bir hal alan kaosla baş etmeye çabalarken, bir yandan da eski sevgilisinin son arzusunu yerine getirmeye çalışacaktır… Baran Güzel, Her Kötü Geceden Sonra adlı öykü kitabının ardından bu kez bir ilk romanla okurun karşısında: Kadınların saçlarının kaldırımlardan kazındığı tekinsiz, umutsuz bir evrene açılan Korkudan da Büyük Bir Şey, erkek egemen düzenin bir alegorisini ortaya koyuyor.

Yazar:Baran Güzel
Tür:Roman
Yayınevi:Everest Yayınları
Sayfa Sayısı:208

51. Bölge

Tanıtım Bülteninden

muktedir billâh gibi sevgili
geldi ve yüzdü gitti derimizi
kalk ya hallac!
tenimiz ki ibrahim ocağı
gül bizde sönsün
artık hiçbir şey giydiremez bizi

Yazar:Elçin Sevgi Suçin
Tür:Şiir
Yayınevi:Everest Yayınları
Sayfa Sayısı:152

Küçük Umutlar

Uzun süre aktif gazetecilik yapan, televizyon ve radyo kanallarında programlar hazırlayıp belgesel çekimleri yapan, 1998 yılından itibaren ise edebiyat çalışmalarına ağırlık veren Gönül Kıvılcım, iki kitabından sonra Küçük Umutlar adlı kitabıyla okuyucu karşısına çıkıyor.

Gönül Kıvılcım Küçük Umutlar’da gündelik yaşamın dayattıklarına karşılık küçük umutlarına sarılanları anlatıyor.

Yazar:Gönül Kıvılcım
Tür:Roman
Yayınevi:Everest Yayınları
Sayfa Sayısı:296

Duvarlar

Caner Almaz, ilk romanı Yaşamaklar’da, kırılgan bir inançla birbirine tutunan Kenan ve Füsun’un “hayatı atlatma” çabasına ortak etmişti okurunu. Şimdi Duvarlar ile hikâyenin başına, sahnenin gerisine, 1970’li yıllara uzanıyor. Bir kuşak önce, yakın tarihimizin acıları arasında kendi yollarını yürüyüp kendi seçimlerini yapan Halil, Birgül, Aysel ve Oğuz’un omuzlarındaki yüke incelikli ama serinkanlı bir üslupla ses veren Caner Almaz, aşk, dostluk, dayanışma, idealler ve ihanetle sınanan yorgun bir kuşağın öyküsünü anlatıyor.

Yazar:Caner Almaz
Tür:Roman
Yayınevi:Everest Yayınları
Sayfa Sayısı:272

Günler Çözüldükçe

Ömer Erdem geçmiş günlerinin en vazgeçilmez ve etkili şahsiyeti olarak nitelendirdiği Sezai Karakoç’un yanında geçen günlerini birer birer çözüyor, çözümlüyor… Şairle olan anılarını, onun şahsiyeti üzerine gözlemlerini ve şiiri  hakkındaki değerlendirmelerini iç içe geçirerek çok katmanlı bir Sezai Karakoç’u gözler önüne seriyor.
Şiirden hayata açıktan dalışlar…

Yazar:Ömer Erdem
Tür:Deneme
Yayınevi:Everest Yayınları
Sayfa Sayısı:160

Arlekenlere Bak!

Tanıtım Bülteninden

Arlekenlere Bak!’ın ana karakteri Vadim, Nabokov’un gerçek hayatına dair ayrıntılarla edebi üslubunun hikâyesini iç içe geçiren özgün bir dünya kurar.” –DAVID RAMPTON

“Arlekenlere Bak! zaman ve mekâna özel ve stilize bir tarzda odaklanmasıyla nadir bir romandır.” –SUSAN ELIZABETH SWEENEY

Yazar:Vladimir Nabokov
Çeviren:Emrah Serdan
Tür:Roman
Yayınevi:İletişim Yayınları
Sayfa Sayısı:240

Kiracı

Marie Belloc Lowndes, gerçek hayattaki suçlardan esinlenerek kaleme aldığı gerilim ve polisiye eserleriyle ünlenen, kendisinden sonraki bir­çok polisiye yazarını derinden etkileyen bir yazar. Dönemin en önemli olaylarından olan Whitechapel cinayetlerinden etkilenerek kaleme al­dığı ve 1927’de Hitchcock tarafından sinemaya uyarlanan Kiracı, bu­güne kadar yazılmış en önemli Karındeşen Jack temelli eserlerden biri.

Yazar:Marie Belloc Lowndes
Çeviren:Göksu Göçhan
Tür:Roman (Polisiye)
Yayınevi:İthaki Yayınları
Sayfa Sayısı:264

Korku Burnu

John D. MacDonald, 50’ler ve 60’lar polisiye edebiyatına damgasını vuran, neredeyse yazdığı her kitap çoksatan olmuş bir yazar. Martin Scorsese tarafından 1991’de beyazperdeye uyarlanan sert intikam öy­küsü Korku Burnu ise yazarın en ünlü romanı.

Yazar:John D. MacDonald
Çeviren:Beyza Güngör
Tür:Roman (Polisiye)
Yayınevi:İthaki Yayınları
Sayfa Sayısı:200

Christie Malry’nin Dünyayla Hesabı

Yaşarken geniş okuyucu kitlelerinde tanınmamasına rağmen, sonraları kült yazar olarak kabul gören İngiliz romancı B. S. Johnson, Türkçe’ye ilk çevrilen romanıyla bizlerle buluşuyor.

Christie Malry düz biridir. Para kazanması gerektiği için on yedi yaşındayken büyük bir bankada işe girer. Kasvetli iş ortamı ve işyerindeki ilişkiler Christie’yi huysuzlaştırır. Zaman geçtikçe, yıllarını aynı bankada, konfor alanında geçirip emeklilik yaşı gelene kadar beklemek yerine akşam sınıflarına katılıp muhasebe öğrenmeye ve iş değiştirmeye karar verir. Muhasebe derslerinde öğrendiği çift kayıtlı hesap yöntemini kişisel hayatında dünyayla hesaplaşmak için kullanmaya başlar. Bundan sonra gündelik hayatında canını sıkan, onu zora sokan ne varsa çift kayıt yöntemiyle –yani alacak verecek hesabı tutarak– belirleyecektir. Ancak yeni işyeri, yeni arkadaşlar ve intikam planlarıyla birlikte hesaplar karışır.

“Roman türünün geleceği, B.S. Johnson gibi insanlara bağlı.” -Anthony Burgess

“En yetenekli yazarlardan biri.” -Samuel Beckett

Yazar:B. S. Johnson
Çeviren:Firdevs Ev Şimşek
Tür:Roman
Yayınevi:Can Yayınları
Sayfa Sayısı:136

Opriçnik’in Bir Günü

Tipi adlı kitabıyla ilk kez Türkçe’ye çevrilen Vladimir Sorokin yeni bir çeviriyle tekrar okurlarıyla buluşuyor.

Moskova 2028: Yakın gelecekte kurulan Yeni Rusya’daki çarlık düzeninin en güvenilir mensuplarından, rütbeli Opriçnik Komyaga sefahat, sarhoşluk, şiddet ve terörle dolu yeni bir güne hazırlanıyor. Bu Yeni Rusya’da fütüristik teknoloji, Korkunç İvan’ın acımasız dünyasıyla birleşerek gerçeğe tüyler ürpertici derecede benzeyen bir distopya yaratıyor. 24 saatlik zaman diliminde geçen roman, korktuğu ve taptığı Efendileri adına yağmalayan, işkence yapan, tecavüz eden Komyaga aracılığıyla, Yeni Rusya’nın modern, baskıcı ve bir o kadar da dehşet verici yüzünü ortaya koyuyor.

Üzerinde düşünülemeyecek kadar rahatsız edici ve görmezden gelinemeyecek kadar gerçeğe yakın bir gelecek tahayyülüyle Opriçnik’in Bir Günü, sert bir eleştiri.

Yazar:Vladimir Sorokin
Çeviren:Eyüp Karakuş
Tür:Roman
Yayınevi:Can Yayınları
Sayfa Sayısı:216

Gösta Berling Efsanesi

1909 yılında Nobel Edebiyat Ödülü’nü alan ilk kadın yazar Selma Lagerlöf ilk kitabı Gösta Berling Efsanesi, çevirisiyle Türk okurlarıyla buluşuyor. Gösta Berling Efsanesi, 1924’te, aynı isimle Mauritz Stiller’in yönettiği, Greta Garbo’nun başrolde olduğu klasik bir filme de konu olmuş.

Gösta Berling, içkiye düşkünlüğü ve meslektaşlarından ayrılan davranışlarıyla genç yaşında görevden alınmış etkileyici bir papazdır. Bildiği düzenden uzaklaşmak onu boşluğa düşürmüştür. Yaşamın anlamını kaybettiği, yolun sonuna geldiğini düşündüğü bir anda güçlü ve otoriter Margareta’yla karşılaşır ve bir anda tüm dünyası değişir. Demirhaneleriyle nam salan Ekeby’de, Napoléon Savaşları’nın birbirinden tuhaf karakterli gazilerini de barındıran bir malikâne, bu tükenmiş adama yuva olacaktır. Azametli Margareta’nın malikânesinde siyasi entrikalar birbirini izlerken, 1820’lerin İsveç kırsalının muhteşem kış güzelliği fonunda Berling’in ölüme, aşka ve kahramanlıklara meydan okuyan şiirsel ruhu, büyüsüne kapılan bir dizi kadını kendine çeker.

Yazar:Selma Lagerlöf
Çeviren:Berkan Başören
Tür:Roman
Yayınevi:Everest Yayınları
Sayfa Sayısı:440

Solal

20. yüzyıl Avrupa edebiyatının en özgün yazarlarından Albert Cohen, çağdaşları tarafından bir “dahi” olarak anılmasına neden olacak tüm unsurları ilk romanı Solal ile ortaya koyar: Karakterlerin geçmişlerini ve kimliklerini borçlu olduğu tarihi ve ailevi bağlar, miraslarını reddetmekle sahiplenmek arasında gidip gelen ama sonuçta tüm bunların dışında, bireysel görkem ve sefaletleriyle can bulan çok güçlü karakterler. Bunların başında gelen Solal sülalesinden Solal, Kefalonya hahamının torunudur. Genç yaşta Fransa konsolosunun karısı Adrienne’e âşık olur ve birlikte Floransa’ya kaçarlar. Ancak bundan sonrası Paris ve Cenevre’ye taşınan, terk etme, bir araya gelme ve bıkkınlıkla örülü, karmaşık bir yolculuğa dönüşür.

Yazar:Albert Cohen
Çeviren:Ani Haddeler
Tür:Roman
Yayınevi:Everest Yayınları
Sayfa Sayısı:384

Triptikler

1972’de yayımlanan dördüncü ve son romanı Triptikler’de Ann Quin, önceki romanlarındaki deneysel üslubu daha da uçlara taşır. Distopik bir ortamda, bir araba kovalamacasının tam ortasında, anlatıcının “Bir sürü ismim var. Bir sürü yüzüm,” diyerek kendini tanıtmasıyla başlayan roman kimi zaman kovalayan ile kovalananın yer değiştirdiği, kimi zaman gerçekliğin tamamen yitip fiziki ve edebi sınırların ortadan kalktığı bir anlatı.

Triptikler, okurun, kitabın kahramanıyla birlikte içinde kaybolacağı ve ancak kitabın bitişiyle uyandığında sona erecek bir düş.

Yazar:Ann Quin
Çeviren:Selvi Danacı
Tür:Roman (Distopik)
Yayınevi:Everest Yayınları
Sayfa Sayısı:224

Haberler

Tüm dünyanın, günlük hayatın altındaki felsefi mekanizmaları anlaşılır bir dille çözümlediği kitaplarıyla tanıyıp sevdiği Alain de Botton, bu kez haberleri mercek altına alıyor. Politika, Dünyadan Haberler, Ekonomi, Ünlüler, Felaket, Tüketim gibi başlıklar altında haberlerin nasıl okunabileceğine dair bir kılavuz sunuyor. Her gün maruz bırakıldığımız bu bilgi yığınının gerçeklik algımızı nasıl şekillendirdiğine ve nasıl analiz edilmesi gerektiğine işaret ediyor.

Yazar:Alain De Botton
Çeviren:Zeynep Baransel
Tür:Deneme
Yayınevi:Everest Yayınları
Sayfa Sayısı:272

Kupa Kraliçesi

1939 yılı. Paris Konservatuarı’nda öğrenci olan Jun, Çin-Japon Savaşı patlak verince Japonya’ya dönmek zorunda kalır. Sadece Fransa’yı değil, “Kupa Kraliçesi” dediği büyük aşkı Anna’yı da ardında bırakır. Savaşın sonuçları her ikisi için korkunç bir yıkım olacaktır.

Yıllar sonra, Paris’te yaşayan genç viyola sanatçısı Mizuné, hiç görmediği büyük ebeveynleri Jun ile Anna’nın yaşadıklarını hatırlatan bir roman keşfeder. Bu romanda anlatılanlar onu savaşın ve insanların acımasızlığı karşısında müziğin iyileştirici gücüne doğru gizemli bir yolculuğa sürükler.

Akira Mizubayashi “Kupa Kraliçesi”nde 20. yüzyıl Japon tarihinin karanlık bir dönemini klasik müziğin inişli çıkışlı notaları eşliğinde resmediyor.

Yazar:Akira Mizubayashi
Çeviren:Gözde Koca
Tür:Roman
Yayınevi:Yapı Kredi Yayınları
Sayfa Sayısı:168

Onlar... Kadınlar

J.-B. Pontalis, seksenli yaşlarındayken kaleme aldığı bu kitabında geriye dönüp zihninde yer etmiş kadınlara dair izlenimlerini anlatıyor. Çocukluğunun, gençliğinin, erişkinliğinin ve nihayet yaşlılığının kadınları bunlar. Kimi zaman arkadaşları, sevgilileri, analizanları; kimi zaman da sadece bir roman veya film kahramanı olsalar da hepsine canlı tutmayı başardığı bir merak ve vefa duygusuyla yaklaşıyor.

Yazar:J. B. Pontalis
Çeviren:Talat Parman
Tür:Yaşantı
Yayınevi:Yapı Kredi Yayınları
Sayfa Sayısı:112

Çıplak Babalar

Margit Schreiner’in daha önce yayımladığımız Sevmek Dedikleri ve Ev, Kadınlar, Seks. kitaplarının ardından Çıplak Babalar ile “Ayrılık Üçlemesi” tamamlanıyor.
Kızın babaya olan sevgisinin dokunaklı öyküsü Çıplak Babalar’da, orta yaşlarındaki anlatıcı çocukluk yıllarıyla bugünü arasında usulca salınarak bilincin sınırlarında geziniyor; şimdi Alzheimer hastası olmuş, zihni karışmış bir halde ölüme yaklaşan, çocukluğunun mükemmel babasına kendine özgü, soğukkanlı ve içten bir saygı duruşunda bulunuyor. Margit Schreiner, bu minimalist ve parçalı romanıyla okurda gömülü kalmış anıları, özellikle de varoluşun küçük, neredeyse unutulmuş çekirdeğinde saklanabilen anıları harekete geçiriyor.

Yazar:Margit Schreiner
Çeviren:Serap Gülerçin Karluk
Tür:Roman
Yayınevi:Yapı Kredi Yayınları
Sayfa Sayısı:96

Arıların Tarihi

Norveçli yazar Maja Lunde‘nin, 40’tan fazla ülkede 4 milyonu aşkın okura ulaşan çoksatanı Arıların Tarihi, küresel bir ekolojik felaketi odağına alırken dünya ve insanlık tarihine üç ayrı zaman diliminden, bambaşka kıtalarda yaşayan üç insanın gözünden bakan, tedirgin edici bir bilimkurgu romanı.

Dünü, bugünü ve yarını bal peteği kadar muazzam ve bir kadar da lezzetli bir kurguda kesiştiren bu çarpıcı distopya, doğaya hükmetme inancından asırlardır vazgeçmeyen insanlığın önlenemeyen kibrine vakur bir duruşla yaklaşıyor.

Sarı-siyah kanatların altına sığınıp aile kavramının çöküşünü irdeleyen kitap, seçimleriyle kaderlerine boyun eğen (yahut kafa tutan) ebeveynler ile çocuklarının kırılgan duygularını kusursuz bir yetkinlikle yansıtıyor.

Yazar:Maja Lunde
Çeviren:Dilek Başak
Tür:Roman (Bilimkurgu)
Yayınevi:Delidolu Yayınları
Sayfa Sayısı:384

Gemiden Düşen Adam

Herbert Clyde Lewis 41 yaşında New York’ta bir otel odasında tek başına öldüğünde beş parasızdı, işsizdi ve üç romanının da baskısı tükenmişti. Gençlik yıllarını Hollywood’da senaryolarını, öykülerinin film haklarını satarak geçirmiş, büyük sıçramayı bir türlü yapamamıştı.  Elinizde tuttuğunuz bu kitap Lewis’in ölümünden yaklaşık 80 yıl sonra yeniden keşfedilip pek çok dile çevrildiğinde, ilk okurlarından geriye pek kimse kalmamıştı. Gemiden Düşen Adam, tam da dizimizin ismine yaraşır şekilde “kuytu”da kalmış, kıymeti yıllar sonra anlaşılmış bir eser.

Yazar:Herbert Clyde Lewis
Çeviren:Meltem Yılmaz Deniz
Tür:Roman
Yayınevi:Holden Kitap
Sayfa Sayısı:112

Yalnızlığın Anatomisi

Hayattayken William Faulkner, Scott Fitzgerald ve Hemingway’le birlikte Amerika’nın en güçlü kalemleri arasında anılan Thomas Wolfe, ülkemizde pek bilinmeyen bir yazar. Üslubuyla Philip Roth, Pat Conroy ve Beat Kuşağı yazarlarına ilham olan Wolfe, olay örgüsü, karakter dönüşümü gibi bildik kurmaca ögelerini esas almaktansa, bir gezginin merakı ve bir şairin iç sesiyle “an”ın ve sıradan olayların peşine düşüyor. Otobiyografik izler taşıyan eserlerinde Amerikan topraklarının ıssızlığını, doldurulamayan boşluklarını, insanlarının yalnızlıklarını anlatıyor. Öyküleri başka bir kıtanın özelliklerinden beslense de, insanın büyük umutları ve dibe vurduğu koyu karamsarlığı arasındaki mücadelesini betimlemede mahir bir usta.

Yazar:Thomas Wolfe
Çeviren:Bülent Ayyıldız
Tür:Öykü
Yayınevi:Holden Kitap
Sayfa Sayısı:112

İnsanların Bu Dünyası

1898 yılında günümüzün Endonezya’sı, o zamanların Hollanda sömürgesi “Hollanda Doğu Hint Adaları”nda başla-yan bu roman, bir özgürlük savaşını genç ve zeki bir soylu olan Minke üzerinden ele alıyor. Avrupa eğitimiyle kendi kültürü arasında kalan Minke, yerli Cavalı bir kadın olan, küçük yaşta bir Hollandalıya cariye olarak satıldığı için kendisine ömür boyu Nyai diye hitap edilen güçlü, çalışkan Nyai Ontosoroh’un kızı Annelies’e âşık olunca, adaletsizliğe ve önyargılara karşı savaşı daha da derinleşir.

Yazar:Pramoedya Ananta Toer
Çeviren:Sevda Deniz Karali
Tür:Roman
Yayınevi:Ayrıntı Yayınları
Sayfa Sayısı:416

Yanılgı

1920’li yıllar. Fransa’nın güneyinde, Bask diyarının enfes sahil beldesi Hendaye’da başlayıp Paris’in gri sonbaharına uzanan bir aşk öyküsü. Bir yanda Birinci Dünya Savaşı’ndan döndükten sonra eski refah ve statüsünü yitirmiş Yves Harteloup; diğer yanda başarılı bir girişimciyle evli, alımlı, duyarlı, incelikli bir burjuva kadını olan Denise Jessaint. Duygusal açıdan sakatlanmış Yves ile ömründe sıkıntı görmemiş, tutkulu, romantik Denise’in aşk öyküsü, okura iki savaş arasındaki çalkantılı dönemde duyguların yerine ilişkin derinlikli bir anlatı sunar. Némirovsky henüz 23 yaşında yazdığı bu ilk romanında, duygular üzerine sarsıcı gözlemleri, erkeğin ve kadının bakışları arasında salınabilen esnek üslubu, aşkın merceğine tüm bir sosyal değişimi sığdırabilmesiyle nadir rastlanan bir edebi yetenek olduğunu kanıtlamıştır.

Yazar:Pramoedya Ananta Toer
Çeviren:Sevda Deniz Karali
Tür:Roman
Yayınevi:Ayrıntı Yayınları
Sayfa Sayısı:416
Önceki İçerikMüziKoridor #13
Sonraki İçerikBu Hafta Vizyona Giren Filmler (8 Mart 2024)
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments