Melis Yelman’ın ikinci çalışması: “Yerebatan”

0

2019 Aralık aralık ayında ilk teklisi “Acilen” isimli şarkısını dinleyici ile paylaşan Melis Yelman, ikinci çalışması “Yerebatan”ı 21 Şubat 2020 tarihinde Avrupa Müzik etiketi ile yayımladı.

Çağdaş r&b ve minimal pop türlerine yakın işler üreten Melis Yelman, kendi yaşantısından esinlendiği şarkı sözlerinden yola çıkarak, bahsi geçen türlerin ötesinde kendine ait alternatif bir sound ve bir tını yaratmanın peşinde.

“Yerebatan” kapalı tınılı melodiler ve egzotik caz esintili pop ve soul tonları ile örülü “Acilen” ve minimal elektronik, r&b, soul soundların’dan örnekler içeriyor.

Melis Yelman;

Merhaba ben Melis Yelman… 1993 doğumluyum, 2000’ler çocuğu olarak R&B Pop şarkılarla büyüdüm. O zamanın eğlenceli ve güçlü kadınları vardı, Anastacia, Blu Cantrell gibi isimleri çok severdim. Sabancı Üniversitesi’nde mühendislik  okudum, o sırada çok sesli müzik yapan korolara dahil oldum, daha sonrasında Fransa, İspanya gibi ülkelerde bu korolarla festivallere katıldık. Caz vokal ve teori dersleri de aldım. Kendimi bildim bileli şarkı söylüyorum, 7-8 yaşlarında annem ve babam ayrılmadan önce oturduğumuz ilk evde alt komşular şarkıcı kız derdi bana.

Her duruma uyarlanabilir sözler yazmak yerine kendi başımdan geçenleri anlatmayı seviyorum

Şu anda genel bir dinleyici topluluğuna da hitap edebilecek biçimde alternatif bir müzik yapma hedefiyle ilerliyorum. Şarkı yaparken en çok eğlendiğim şey akılda kalıcı melodiler bulmak.. Her duruma uyarlanabilir sözler yazmak yerine kendi başımdan geçenleri anlatmayı seviyorum. Yazdığım şey ne kadar özel olursa dinleyen içinde kendine o kadar derin bir yer buluyor, içinden bir cümleyi seçip bana getiriyor, o zaman çok mutlu oluyorum. Acilen’i gerçekten de yabancı bir salonda uyanıp bu duruma bi son vermem lazım diyerek yazmıştım. 4 saat filan hiç durmadan yazmıştım, içimdekileri atmak istiyordum. Yerebatan zaten zamanında tanımış olduğum birinin hikayesi, tezatlarla dolu, çok ilginç biriydi.

Başka birinin benimle ilgili düşündüklerini o an alacağım keyiften daha önemli bulmuyorum.

Bana kendimi en ‘‘gerçek’’ hissettiren müzik tarzı kesinlikle R&B…Günümüz r&b sanatçılarından en çok Jorja Smith, Kali Uchis, Mahalia, Kaytranada gibi isimleri dinliyorum. Koffee ise son aylarda Dancehall’u bambaşka yere götüren ve müthiş eğlenceli şarkıları olan genç bir Jameikalı kadın, bayılıyorum. Ben hiçbir zaman başkalarının benimle ilgili dediklerini çok umursayan biri olmadım, buna uğraştığımdan değil, genelde aklıma gelmiyor. Bu yüzden sanırım çok şanslıyım. Başka birinin benimle ilgili düşündüklerini o an alacağım keyiften daha önemli bulmuyorum. Sığabildiğim bir salıncak bulduğumda park dolu bile olsa sallanıyorum hala, kulağıma Spotify’ın Next Generation Neo Soul listesini takıp, listeyi tavsiye ederim. Harika  hissettiriyor..

Bence yetişkinlerin daha çok eğlenmeye, çocukların daha çok eğlenceli yetişkine ihtiyacı var. 5 yaşında bir kardeşim var, ona olabildiği kadar hayvan sevgisi, ufak şeyleri fark edip mutlu olabileceği bakış açısı vermeye çalışıyorum.

Deneyimlerden korkan insanların hep yerinde saydığını gördüm.

Ben kendimi biraz geç keşfettim , keşfetmeye başladıktan sonra da anladım ki öne atılmak, başkalarının çekindikleri şeyleri yapmak bana keyif veriyor, bunu anlatması zor… İlk şarkımı yayınlamak için kimseyi beklemedim bu yüzden, görüştüğüm plak şirketlerinin yaklaşımları da bana uygun gelmeyince bağımsız yayınladım, yaptığımız işe ve kendime güveniyordum. İyi ki de büyütmemişim kafamda, ilk adımı attıktan sonra diğer şeyler daha kolay ilerlemeye başladı. 5 ay önce korktuğum şeyler şimdi aklıma gelmiyor, iyi veya kötü hepsini zaten yaşadım. Bekleseydim bunlar hala birer soru işareti olarak kalacaktı.

Hayatımda olumlu etkisi olacağına inandığım insanlarla gidip tanışmaktan veya bir şeyi deneyimlemekten çekinmem. En kızdığım şeylerden biri de başkalarının yaşamlarına ‘’iyilik için’’ karışanlar. Deneyimler çok değerlidir, başkalarının bunu yaşamasına engel olmak suç sayılmalı. Deneyimlerden korkanlar bir arpa boyu yol alamaz, çok net. Bunu anlatacak bir şarkı yazabilirim bir ara, yine kendi üslubumda. Böyle insanların, niyeti iyi olsa bile, onların hayatımızda söz sahibi olmaları durumunu limitlemeliyiz.

Hayallerinizi anlamayan insanları yanınızda tutmayın…

Hayallerinizi anlamayan insanları yanınızda bulundurmayın, yanınızdaki insanlar hayatta bir şeyler başarmaya çalışanlar olsun, sizi ateşlesin. Sanatla uğraşmak Türkiye’de evet zor ama imkansız değil. İmkansız diyenlere de kulak asmayın. Önünüze iyi örnekleri alın ve neler yapmışlar araştırın. Kendinizi başkalarıyla kıyaslamayın birde, eğer mümkünse, bunu ben de yapıyorum ister istemez. Çok zararlı bir olay bana kalırsa, herkesin şartları bambaşka, hayatı bambaşka, kendi emeklerine haksızlık etmiş oluyorsun…

Melis Yelman’ı Takip Edin;

Önceki İçerikMelis Yelman’ın ikinci çalışması: “Yerebatan”
Sonraki İçerikAslı Gökyokuş, Ferman Akgül ve Nev’den düet: “Mış Gibi”
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments