‘Festival Alanı’ ile toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda yaratıcı sohbetler ve yaklaşımlar

0

‘Festival Alanı’ radyo programı, British Council’ın desteği ile 11 Mayıs itibariyle Açık Radyo’da yayın hayatına başlıyor.

Farklı yaş ve meslek gruplarından öncü kadın profesyonellerle, toplumsal cinsiyet eşitliği konusundaki güncel tartışmalara ev sahipliği yapacak olan program, British Council Sanat Direktörü Esra Aysun’un sunuculuğunda her iki haftada bir Pazartesi günleri konuklarını ağırlayacak.

11 Mayıs-26 Ekim tarihleri arasında, iki haftada bir Pazartesi günleri saat 14.00’te yayınlanacak olan ‘Festival Alanı’ programı, toplumsal cinsiyet eşitliği konusundaki iyi uygulamaların yaratıcı ve sivil toplum sektörlerinden öncü kadın profesyonellerle tartışıldığı kapsayıcı bir platform sunmayı hedefliyor. Program, British Council’ın 2021 yılında İstanbul’da gerçekleştireceği WOW-Women of the World Festivali İstanbul kapsamında destekleniyor.

Women of the World Festival İstanbul’un öncü programı; ‘Festival Alanı’

2011 yılında, Dünya Kadınlar Günü’nün 100. yıl dönümünde Jude Kelly CBE tarafından Londra’da başlatılan Women of the World Festivali, kadınların toplumdaki öncü kimliklerini destekleyen, başarılarını kutlayan ve kadınların günümüzde hala karşılaştıkları engelleri mercek altına alan bir festival olma özelliği taşıyor. Altı kıtaya yayılarak 65’i aşkın merkeze ve iki milyondan fazla insana ulaşan global bir festival olan Women of the World, British Council iş birliğiyle 2021’de Türkiye’de ilk defa İstanbul’da düzenlenecek. Women of the World Festivali’nin (Dünya Kadınları Festivali) ön programı olarak desteklenen ‘Festival Alanı’nı, festivalin lokal küratörlüğünü de yapacak olan British Council Sanat Direktörü Esra Aysun sunacak.

Programın amacı; toplumsal cinsiyet eşitliği konusundaki güncel tartışmalara, WOW-Women of the World Festivalleri’nin yaratıcı metodolojisi ile çoklu bakış açılarından yaklaşarak çözüm önerilerinin ve iyi uygulamaların konuşulduğu, diyaloğa açık ve kapsayıcı bir platform yaratmaktır. ‘Festival Alanı’, hem yaratıcı hem de sivil toplum alanında farklı yaş ve deneyimdeki profesyonelleri ağırlayarak yeni sesleri ve alternatif bakış açılarını görünür kılmayı hedeflemektedir. Programın konukları; siyaset ve liderlik, spor, ev hayatı, sağlık, kimlik, şehir, girişimcilik, eğitim, iklim krizi, yaratıcı sesler ve adalet üst başlıkları çerçevesinde sohbet edecekler.

11 Mayıs Pazartesi günü yayınlanacak ilk programın konukları ise Arter İletişim Direktörü İlkay Baliç ve editör-çevirmen Ceren Yartan olacak. Baliç ve Yartan, Türkiye’de iş gücünün yarısından fazlasının kadın olduğu bilinen kültür-sanat sektöründeki kadın profesyonellerin toplumsal cinsiyet eşitliğine yaklaşımları üzerine  ‘Kültürde Kadın Gücü’ başlığı ile konuşacaklar.

Konuklar hakkında:

Ceren Yartan: Sabancı Üniversitesi Kültürel Çalışmalar Bölümü’nden mezun olduktan sonra Fulbright bursuyla gittiği Washington Üniversitesi, St. Louis Karşılaştırmalı Edebiyat Bölümü’nde yüksek lisansını tamamladı. Şu sıralar Mekanda Adalet Derneği başta olmak üzere çeşitli STK’lar ve kültür-sanat kurumları için editörlük ve çevirmenlik yapmakta ve11 Dakika adlı podcasti hazırlayıp sunmaktadır.

İlkay Baliç: Şehir planlama ve sosyoloji eğitimi alan İlkay Baliç, sivil toplum ve kültür alanında muhtelif kurumlar bünyesinde ve bağımsız projeler kapsamında araştırmacı, yazar, editör ve koordinatör olarak çalıştı. 2015 yılından bu yana Arter’in İletişim Direktörlüğünü yürütmektedir.

Önceki İçerik‘Festival Alanı’ ile toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda yaratıcı sohbetler ve yaklaşımlar
Sonraki İçerikDemir Demirkan’dan yeni tekli: “Deli Hayaller”
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments