Marvel Sinematik Evreni’nde “koronavirüs” krizi

0

Koronavirüsün modern hayatın her yönünü etkileyeceği şüphesiz. Eğlence sektörü de büyük ölçüde etkilenecek. Koronavirüs, Marvel Sinematik Evreni’nin prodüksiyon, pazarlama ve çekimlerini tüm yönleriyle etkiliyor. Peki ne olacak?

Disney, Marvel TV dizilerinin yayın tarihlerini de açıklamaları beklenen, Londra’da gerçekleşecek büyük bir Disney+ tanıtım etkinliğini çoktan iptal etti. Çin hükümetinin sinema salonlarını kapatması, özel olarak Çin gişelerine odaklanan Mulan gibi filmlere ciddi bir darbe vurdu. Stüdyolar yavaş yavaş, koronavirüs salgınından etkilenmemek adına filmleri erteliyor, Ölmek İçin Zaman Yok (No Time To Die) ve Peter Rabbit: Kaçak Tavşan (Peter Rabbit 2) çoktan ertelendi. Diğer stüdyoların da aynı trendi takip edeceği şüphesiz.

Screen Rant’ta yer alan habere göre Marvel Stüdyoları, Hollywood tarihinin en büyük başarı hikayelerinden biri ama ortak sinematik evren modelleri fimleri ayrıca hassas hale getiriyor. MGM, Ölmek İçin Zaman Yok’un tarihini kolaylıkla değiştirebilir ama Marvel bu esnekliğe sahip değil.

Farklı olay örgülerinin birbirine bağlı ilerlediği bir evren karakterlerin ve olayların bir TV dizisi veya filmde başlayıp bir başkasında ilerleyebileceği anlamına geliyor ve bunlardan birini ertelemek bütün serinin etkilenmesi anlamına geliyor. Önümüzdeki iki yıla yayılacak Marvel Sinematik Evreni maceraları bir anda birbirine girdi ve Marvel’ın başı belada.

Black Widow’un tarihinin değişmesi için çok geç

Marvel’ın Black Widow’unun gösterim tarihi 1 Mayıs ve bu tarihi değiştirmek için artık çok geç. Erken gişe tahminleri Black Widow’un ABD’deki açılış haftasında 115 milyon dolar (yaklaşık 716,1 milyon TL) hasılat yapacağını söylüyor fakat gerçek sayıları başlıca belirleyecek şey koronavirüs salgını olabilir. Daha da fenası Marvel tüm kartlarını Black Widow’un uluslararası gişede güçlü bir performans sergileyeceği beklentisiyle oynadı. Seyahat yasakları pazarlamayı kesinlikle zorlaştıracak ve prömiyerin koronavirüs korkusundan dolayı alışılandan çok daha düşük katılımla gerçekleşmesi yüksek ihtimal.

Falcon & Winter Soldier’ın başı belada

Prag’da çekimler koronavirüs salgını nedeniyle durdurulmuşken Disney+’ın Falcon & Winter Soldier’ının başı büyük belada. Dizinin çoğu Atlanta’da çekiliyordu ama prodüksiyonun Çekya’nın başkentinde bir hafta geçirmesi planlanıyordu. Anlaşılan şehirde okulların kapatılması, etkinliklerin iptal edilmesi ve seyahatlerin sınırlandırılmasıyla risk tahminleri değişti ve Disney herkesi Atlanta’ya geri çağırdı. Stüdyodan çekimlere sette devam etme veya senaryo değişikliğine dairse duyuru gelmedi. Disney’in niyeti ne olursa olsun, Disney+’ın programı 2020’nin sonuna kadar kilitlenmiş gibi görünüyor. Disney+’ın şimdiden sönük görünen görücüye çıkışı göz önüne alınırsa, Lucasfilm’e fazlasıyla bağımlı hale gelmiş stüdyo için daha fazla gecikmesi epey zorlu bir durum.

Eternals’ın başarısı uluslararası gişeye bağlı

Marvel’ın The Eternals’ının çekimleri büyük ölçüde tamamlandı. Yani koronavirüsün prodüksiyona etkisi epey düşük olacak. Öte yandan pazarlama salgından dramatik ölçüde etkilenecek. Özellikle de San Diego Comic Con 2020 gibi tanıtım etkinlikleri iptal edilirse (Emerald City Comic Con çoktan ertelendi). Karakterlerinin marka değerinin henüz son derece düşük olmasıyla The Eternals 4. Evre’nin en riskli filmlerinden biri. Burada bir pazarlama başarısızlığının Marvel için çok kötü sonuçları olur.

Eternals’ın başarısı uluslararası gişeye bağlı. Bu da hala büyük ölçüde sekteye uğrayacak gibi görünüyor. Marvel, Eternals’ın gösterim tarihini biraz değiştirebilir ama muhtemelen 2021’in programı bu denli doluyken çok fazla ertelemeyi tercih etmeyecektir.

VandaVision muhtemelen çok etkilenmeyecek

Falcon & Winter Soldier’ın sorunları olabilir ama neyse ki WandaVision koronavirüsten muhtemelen etkilenmeyecek gibi görünüyor. Muhtemelen kardeş dizisine göre daha az mekan çekimi gerektirdiği için Disney+’ın WandaVision’ının prodüksiyonu çoktan tamamlanabildi. Bu Marvel Stüdyoları’na tarihleri biraz daha oynatma imkanı verebilir. WandaVision’ın daha önce çıkacağı ve Falcon & Winter Soldier’ın biraz daha soluklanma imkanı bulabileceği şekilde iki dizinin yayın sırası değiştirilebilir.

Loki’nin prodüksiyonu epey zorlu olacak

Disney+ dizisi Loki’nin çekimleri Atlanta’da devam ediyor. Bu da prodüksiyonun gecikme riskinin yüksek olması anlamına geliyor. 

Loki’yle Thor: Love and Thunder arasında yakın bir ilişki olması bekleniyor. Hatta bazı haberler dizinin, Thor 4’te Natalie Portman’ın canlandırdığı Jane Foster’ın eline geçecek, başka bir zaman sürekliliğine ait Mjolnir’in Marvel Sinematik Evreni zamanına nasıl geldiğini açıklayacağını iddia ediyor. Eğer bu iddialar doğruysa, Marvel Sinematik Evreni’nin anlatısal güzergahının korunması adına bu dizi Thor 4’ten önce çıkmak zorunda. İşleri daha da zorlu kılan bir şeyse, Tom Hiddleston da dahil olmak üzere oyuncu kadrosunun bir kısmının iki prodüksiyonda da yer alma ihtimali. Dolayısıyla gecikmeler dalga dalga büyüyecek.

Marvel Shang-Chi’nin tarihini değiştirmek istemiyor

Aynı Mulan gibi Shang-Chi & the Legend of the Ten Rings de en büyük oranda sekteye uğrayan Çin pazarına dönük bir hamle. Marvel, Avustralya’daki prodüksiyonlarının koronavirüs tarafından sekteye uğratılmamasını umacaktır. Stüdyo şu an 2021 Çin Yeni Yılı tatilinde bir gösterim aralığı kovalıyor ve bunu feda etmek istemeyecektir.

Doctor Strange In The Multiverse Of Madness gecikebilir

Sam Raimi geçenlerde Scott Derrickson’dan Doctor Strange in the Multiverse of Madness’ın yönetmen koltuğunu devraldı ve prodüksiyonun yakında başlaması bekleniyor. Marvel’ın çekimleri İngiltere’deki Pinewood Stüdyoları’nda yapma niyetiyle ilgili doğrulanmamış iddialar yayımlanmıştı. Dolayısıyla Marvel burada planlandığı şekilde ilerlemeyi umuyor olabilir. Öte yandan Birleşik Krallık’ın neticede İtalya’daki gibi bir tecrit halini uygulamaya geçirmek zorunda kalması ihtimalini de muhtemelen değerlendiriyorlar. Bu genel çekimin ertelenmesi hatta gösterim tarihinin de ertelenmesi anlamına gelebilir.

Hawkeye ertelenebilir

Disney+ dizisinin 2021 Sohbahar’ına kadar yayına başlaması beklenmediğinden ve dizinin aynı yılın filmleriyle yakın ilişkilerinden bahis olmadığından Marvel’ın burada bir miktar manevra alanı olacaktır. Hawkeye’ın bir miktar ertelenmesi sürpriz olmayacaktır.

Thor: Love & Thunder’ın prodüksiyonu ertelenebilir

Thor: Love & Thunder’ın yönetmeni Taika Waititi prodüksiyon ekibinin nisanda Avustralya’ya gidip Thor 4 için çekimlere ağustosta başlamayı planladığını doğruladı. Waititi halihazırda, yönetmen ve Marvel’la Thor: Ragnarok için çalışmış Village Roadshow şirketinde de tahribata yol açan yangınlardan dolayı endişeliydi. Koronavirüsse başka bir büyük sorun ve Yeni Güney Galler eyaleti çapında yayılıyor. Bu prodüksiyonun ertelenmesi sürpriz olmayacaktır.

Marvel ve Sony Örümcek-Adam: Eve Dönüş 3’ü geciktirmek istemeyecektir

Son olarak Örümcek-Adam: Eve Dönüş 3 (Spider-Man: Homecoming 3) Marvel’ın herhangi bir şekilde ertelemek isteyeceği son film. Gösterim tarihinin Marvel ve Sony arasında yeniden gözden geçirilen kontrat sonucunda değiştirilmesi muhtemelen imkansıza yakın. Örümcek-Adam: Evden Uzakta (Spider-Man: Far From Home) Peter Parker’ın Tom Holland versiyonunu Avrupa gezisine çıkarmış olsa da karakter muhtemelen üçüncü devam filminde New York’a dönecek. Prodüksiyon şüphesiz her şey güvenli olana kadar ertelenecek ama film Marvel için kurumsal önceliğini koruyacak.

Koronavirüs, prodüksiyondan pazarlamaya ve gişeye kadar sinemacılığın her yönünü etkilemesiyle Marvel Stüdyoları için bir kabus.

Kevin Feige’in ekibi altından kalkılamaz hale gelmiş iş yoğunluğuyla halihazırda başa çıkmaya çalışırken şimdi planlarına bambaşka düzeyde bir karışıklık katan yepyeni bir faktörle karşı karşıya.

Daha da fenası Marvel’ın yıldızlarından veya kilit planlamacılarından birinin koronavirüse yakalanma riski her zaman var. Hal böyle olunca Marvel’ın başa çıkmak zorunda kalacağı sektelerin düzeyini doğru şekilde öngörmek imkansız. Esasen mevcut prodüksiyon planı artık bir hasar tespit tablosu olarak değerlendirilmeli, zira büyük değişiklikler yolda. –Screen Rant

Şafak Küçüksezer / Independent Türkçe
Önceki İçerikEsra Kayıkçı, içindeki odaları keşfediyor: “Kelebek Orkide”
Sonraki İçerikMarvel Sinematik Evreni’nde “koronavirüs” krizi
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments